Pálení čarodějnic je jednou z nejstarších tradic, jakou v naší zemi máme. Pochází už od starých Keltů

Přidat na Seznam.cz

Náš národ je sám o sobě velmi charakteristický a jiným zemím se mohou naše zvyky a tradice zdát zvláštní. Jednou z takových je pálení čarodějnic, tedy tradice, která se na našem území drží už tisíce let. Vůbec první podobu tohoto zvyku můžeme vidět už od starých Keltů.

Pálení čarodějnic začalo jako svátek „Beltine“

Noc z 30. dubna na 1. května je významným datem. V kalendáři je mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem a od nepaměti se mu přisuzuje magická moc. Keltové v této době také slavili jeden ze svých nejvýznamnějších svátků – Beltine, kterým začalo kalendářní léto a s ním i festival radosti a života. Období Keltů na našem území trvalo čtyřista let, než je v 1. století n. l. vyhnaly Germáni. Jsou to tedy Keltové, komu za počátky této tradice vděčíme.

Beltine znamená jasný, zářivý oheň. Byl to oheň, který býval pro lidi velmi tajemnou silou a v určitých okamžicích měl magickou moc. V předvečer tohoto svátku Keltové uhasili všechny ohně, protože věřili, že všechno zlé má skončit právě v nich. Následně zapálili nové ohně, aby vše mohlo začít čisté, neposkvrněné, nanovo. Zřejmě z tohoto svátku pochází mnohem mladší zvyk – pálení čarodějnic, který lidé udržují dodnes.

Dnešní pálení čarodějnic

Poslední dubnový den byl po staletí považován za Noc čarodějnic. Staré pohanské pověry říkají, že se v tento den scházely čarodějnice v horách. Vyhnaly je až hořící ohně v kopcích. Dnes je podoba této tradice spíše ovlivněna křesťanstvím, ale lidé ji slaví bez ohledu na to, zda jsou věřící.

Večer 30. dubna se Češi scházejí, aby postavili oheň a připravili podobiznu čarodějnice, která tu tak dlouho udržovala zimu. Češi vždy věřili, že moc čarodějnic s oteplováním slábne. Podobizna čarodějnice je pak přivázána ke koštěti a odložena, dokud nenastane tma. Všichni se těší na soumrak, když se čarodějnice zapálí. Ačkoliv dnes jde spíše o vesnickou zábavu a v moc čarodějnic už téměř nikdo nevěří, je zajímavé si uvědomit, že se tento svátek na našem území drží už opravdu dlouho.

zdroj: My Czech Republic, Tefl Worldwide Prague, Erasmus Student Network