Petřínská rozhledna: Lidé ji označovali za ohavnost

Přidat na Seznam.cz

Petřínský kopec budil zájem už ve 12. století. Tehdy se ve zdejším lomu těžil kámen. Ten posloužil jako surovina například pro stavbu kláštera v Sázavě. Opuka se na Petříně dolovala ještě v 19. století. Významný vrch se v tomto období stal centrem pozornosti a vzniká na něm rozhledna.

Celkem 229 schodů na vrchol

Klub českých turistů v roce 1889 navštíví pařížskou světovou výstavu. Návštěvníky z jeho řad upoutá Eiffelova věž. Jde o mimořádně zajímavou atrakci. Ihned od účastníků zájezdu zazní nápad, že něco podobného by měla mít k dispozici také Praha. Jako nejvhodnější místo je vybrán vrch Petřín. Budovat se začíná 16. března 1891 a všechny práce se zvládnou za pouhé tři měsíce. Ačkoliv náklady jsou poměrně vysoké, nakonec se dílo podaří úspěšně dokončit. Už 20. srpna 1891 se celá stavba předvede veřejnosti k její plné spokojenosti. Ovšem kdo chce až na vrchol, musí vyšplhat po celkem 299 schodech. Pro lenochy je naštěstí k dispozici výtah, který nejdříve funguje na plynový a potom na elektrický pohon.

Obešla se bez koruny

Perličkou je, že vrcholek rozhledny původně měla tvořit ozdoba připomínající svatováclavskou korunu. Nakonec se ale tato podoba nerealizovala. Pravdou je, že i bez toho vzbuzuje novinka různorodé reakce podobně jako její předloha, tedy pařížská Eiffelova věž. I tu považovali někteří Francouzi za ošklivou. Například spisovatel Émile Zola ji označil za obludný černý tovární komín a také mnozí další ji nepouvažují za krásnou. Třeba ředitel Národního divadla prohlásí, že jde o „největší ohavu na hlavě Prahy vystavěnou.“ Lidé ale jeho názor nesdílejí. Nicméně jiní lidé jsou z ní nadšení. Dnes se ve spodní části rozhledny nachází stálá výstava „Petřín – místo vycházek, rozhledů i dolování.“ Představuje formou procházek dějiny Petřínské rozhledny a petřínského kopce samotného.

Zdroje: Kudyznudy, Wikipedia