Poblíž tureckého města Ayvalik se měl nacházet domov bájné Medúzy. Co zde můžete zažít?

Přidat na Seznam.cz

Ayvalık je město, které zaujme už svou strukturou. Toto staré město má dlouhou historii povolání i příběhů o řecké mytologii. Je zde více než 1800 domů zapsaných jako historické budovy a k vidění je také mnoho starých kostelů a mešit.

Ayvalik, domov mnoha ostrovů

V Ayvaliku se nachází více než 20 ostrovů, uvádí web SofiaAdventures. Všechny ostrovy kromě ostrova Cunda jsou národními parky. Největší a nejznámější z nich, Cunda, je známý také pod jménem Alibey Island. Údajně se zde měl také nacházet ostrov Sarpedon, na kterém žila a kde zemřela bájná Medúza, které usekl Perseus hlavu, aby zdolal bájného Krakena a zachránil krásnou princeznu Andromedu.

Dalším známým ostrovem je ostrov Tımarhane, který je velmi zajímavý svou historií a skalami. Co dalšího stojí ve městě a okolí k vidění?

Objevte kouzlo starého města

Staré město Ayvalik nabízí úzké a zároveň noblesní uličky, které jsou plné tržišť a kaváren na každém rohu. Ke kráse starého města přispívají především dlážděné domy.

Podél silnice jsou stále k vidění nádherné stavby řeckých pravoslavných kostelů, které nechali postavit místní obyvatelé v době Osmanské říše. Jednou z významných historických památek města je pekárna Karmanlar Unlu Mamulleri, která zde funguje již desítky let.

Taverna Moshos

Moshos Taverna je jednou z mnoha vynikajících restaurací, které Ayvalik nabízí. Tato restaurace se nachází na ostrově Cunda a je známá svými vynikajícími a exotickými pokrmy.  Restaurace je postavena v typickém řeckém stylu a nabízí širokou škálu mořských plodů spolu s vynikající tureckou, řeckou a středomořskou kuchyní.

Moshos Taverna je také známá vynikající obsluhou. Kromě toho si člověk může vybrat z široké nabídky alkoholických nápojů. Tato restaurace je spojením různých bohatých kultur a dále dotváří již tak nádherný ostrov Cunda. Nezapomeňte si kvůli vysoké poptávce udělat rezervaci předem.

Ostrov Cunda

Na ostrov Cunda se dostanete po souši i po moři. Pokud se nacházíte v regionu Balikesir, Cundu musíte navštívit. Je to největší ostrov v oblasti Ayvalik a pro vášnivé cyklisty má mnoho malebných cyklotras, například trasu kolem národního parku Cunda, která je ideální k návštěvě odlehlých pláží na ostrově. Den zde můžete strávit poleháváním na písečných plážích s občasným ponořením do průzračného tyrkysového Egejského moře.

Knihovna Sevim Necdet

Za úchvatnými západy slunce a nádhernými výhledy se vydejte deset minut od centra do knihovny Sevim Necdet, což je zrekonstruovaná kaple s knihovnou uvnitř. Když dojdete ke vchodu, uvidíte velkolepou bránu, která byla s láskou zrestaurována.

Knihovna bývala známá tím, že uchovávala knihy související s církevním právem a náboženskými texty, ale nyní uchovává knihy od rodiny Kentových, které jim daroval jejich syn poté, co se jeho otci zhoršil zrak. Knihovna byla pojmenována po panu Necedetu Kentovi, který byl za druhé světové války tureckým diplomatem. Udělil občanství mnoha židovským francouzským Turkům, přestože neměli správné doklady.

Za kaplí se nachází větrný mlýn, který původně sloužil k mletí obilí na mouku v klášteře. Obě budovy bohužel chátraly až do roku 2007, kdy je obnovila nadace rodiny Koçových.

Přírodní park na ostrově Ayvalik

Přírodní park na ostrově Ayvalik je jedním z nejočekávanějších míst v Ayvaliku. Jeho úchvatné výhledy a nádherné scenérie z něj dělají ráj na zemi pro každého, kdo ho navštíví. Toto místo se nachází na ostrově Cunda a má tendenci vytvářet dokonalou atmosféru pro člověka, který chce podnikat pěší túry, tábořit nebo se potápět v teplých vodách obklopujících park. Ke klidnému prostředí parku přispívá cvrlikání ptáků a klidné, uklidňující vlny moře.

Zdroj: sofiaadventures.com, Youtube