Podle standardů kmene Emberá mohou ženy chodit „nahoře bez“. Zato jim jsou ale řezány pohlavní orgány. Břitva, rozpálená lžíce a obyčejné nůžky

Přidat na Seznam.cz

Ne každý považuje ženský hrudník za neslušný. Pro mnoho kmenů nejsou ženská prsa pozoruhodná a jiné části těla mohou být místo toho tabu. Ženy Emberá v Kolumbii mohou chodit nahoře bez, ale musejí už v dětství projít obřízkou.

Kmen Emberá

V Kolumbii žije asi 230 000 členů kmene Emberá a přítomnost skupiny sahá od hranic s Panamou až po hranice s Ekvádorem. Tito lidé velmi dbají na věrnost a podřízenost žen ve vztahu a překvapivě takové chování muži nevynucují, většina žen tak činí dobrovolně. Věrnost je ale pro tento kmen tak důležitá, že je nutné ji pojistit.

Věrnost zaručí obřízka

Zatímco mužům tohoto kmene nevadí, že jejich partnerky chodí „nahoře bez“, na jiné části těla už mají odlišné názory. Až dvě třetiny žen v tomto kmeni projdou obřízkou, která má zajistit jejich věrnost budoucímu muži. Tento zákrok ale neprobíhá v přítomnosti lékaře a mnoho dívek tak vykrvácí.

Jedna z žen tohoto kmene prozrazuje, že obřízku může své dceři udělat i její matka a pokud jde o to, čím se tento zákrok provádí, pak jsou tři možnosti – břitva, rozpálená lžíce a obyčejné nůžky.

zdroj: BBC , Survival Internaional, The Guardian