Pohádkový Stránov: Zámek, který poznamenala komunistická éra

Přidat na Seznam.cz

Pohádka O svatební krajce nebo první česká zvuková detektivka Záhada modrého pokoje. Tyto a další filmy si vybraly jako své útočiště zámek Stránov, který se nachází v obci Jizerní Vtelno nedaleko Mladé Boleslavi. Při dnešním pohledu na tento malý skvost vás ani nenapadne, že současní majitelé měli co dělat, aby ho přivedli zpět k životu.

První zmínky z 15. století

Podle dochovaných písemných pramenů na místě dnešního sídla stála na počátku 15. století dřevěná tvrz. Ta byla poté o několik desítek let později přestavěna na gotický hrad. Dnešní podobu zámek získal na konci 19. století, kdy zámek vlastnila Marie z Valdštejna a Vartenberka. Ta nechala Stránov přestavět podle novorenezančních návrhů Josefa Schluze. Architekta, který má na svědomí také podobu Národního divadla, Národního muzea a Rudolfina. V rámci ní měl mít zámek dokonce svůj vlastní výtah na hydraulický pohon. Ten se však nestihl dokončit.

Do rukou současných majitelů se Stránov poprvé dostal v roce 1917, kdy jej zakoupil Josef Šimonek. To byl v té době ředitel, později prezident, plzeňské Škodovky. Kromě Stránova koupil také zámek Lobeč a hrad Housku.

Místo honosného sídla dětský domov. Komunismus zámek poznamenal

Šimonkovi žili na Stránově 33 let. Do doby, kdy v roce 1950 došlo k jeho znárodnění. A stejně jako spousta dalších památkových objektů, také zámek Stránov musel sloužit pro praktičtější účely. Konkrétně se rozhodlo, že bude v jeho prostorách zřízen dětský domov. Dřevěné obložení z oné rekonstrukce z konce 19. století se pro tyto účely zdálo nepraktické. A tak skončilo v plamenech. Místo něj se na zdech objevili tehdy moderní emaily. V podobném duchu se novému způsobu využití přizpůsoboval celý zámek. Komunismus zámek poznamenal.

Součástí stránovského areálu jsou dodnes také hospodářské budovy, v nichž se za dob komunistické éry usídlilo JZD. A také kostel sv. Václava, jehož architektem je proslulý pražský architekt Filip Heger. Ten se ale znovunavrácení do rukou svých majitelů nedožil. V 50. letech 20. století totiž vyhořel. Stejně tak zanikl i anglický park, který se kdysi rozkládal v zámeckých zahradách.

Navrácení a znovuzrození

Zpět k Šimonkovým se Stránov vrátil v rámci restituce v roce 2003. Stejně jako Lobeč a Houska. Rodina se rozhodla zdevastované sídlo svých předků opravit. Dnes tak místo budovy se záchodky na chodbách narazíte na krásné reprezentativní sídlo, které vás uchvátí svou krásou. V předzámčí si můžete všimnout zrekonstruovaného kostela sv. Václava, v hospodářských budovách jsou dnes ustájení koně. Stáje vám nabídnou vyjížďky do přírody i příměstské tábory pro děti. A v loňském roce začali majitelé dokonce opět budovat zámecký park.

Zdroj: Zámek Stránov