Pompidou Centre, francouzské kulturní centrum, je pojmenováno po francouzském prezidentovi Georgesi Pompidouovi
Pompidouovo centrum bylo formálně otevřeno 31. ledna 1977 francouzským prezidentem Valéry Giscardem d’Estaingem. Ohromující industriálně vyhlížející exteriér, který převyšuje okolí centra, přitahoval proslulost svými jasně barevnými vnějšími trubkami, potrubími a dalšími odhalenými prvky. Architekti byli Renzo Piano z Itálie a Richard Rogers z Británie. Centrum Pompidou se rychle stalo oblíbenou atrakcí a bylo považováno za jednu z nejnavštěvovanějších kulturních památek na světě.
Centrum Pompidou, primárně muzeum a centrum výtvarného umění 20. a 21. století, nabízí mnoho samostatných služeb a aktivit. Jeho muzeum moderního umění přineslo pod jednu střechu několik veřejných sbírek moderního umění dříve umístěných v řadě dalších pařížských galerií. Časté jsou také dočasné výstavy věnované moderním tématům. Kromě toho je zde velká veřejná knihovna, centrum průmyslového designu, filmové muzeum a Centrum pro hudební a akustický výzkum založené francouzským dirigentem a skladatelem Pierrem Boulezem. Hudební centrum zahrnuje zkušebny, ateliéry a koncertní sál a pořádá koncerty věnované především moderní hudbě.
Pompidou Centre-Metz, předsunutá základna centra, byla otevřena v květnu 2010. Avantgardní budova navržená Shigeru Banem z Japonska a Jeanem de Gastinesem z Francie se nachází v parku a má zvlněnou střechu z tkaného dřeva, která byl inspirován čínským bambusovým kloboukem.
Sbírka Metz je věnována modernímu umění a zahrnuje díla Pabla Picassa, Henriho Matisse a Joana Miró. Pompidou také otevřeli dočasné základny ve španělské Málaze (2015); Brusel (2018); a Šanghaj (2019). V roce 2020 byly oznámeny plány na vytvoření poboček v Jersey City, New Jersey, USA; Al-ʿUlā, Saúdská Arábie; a Soulu.
zdroj: britannica, artsandculture, parisart