Pražské Národní divadlo: Na jeho obnovu se vybraly peníze za 6 týdnů

Přidat na Seznam.cz

Míříte v zimě do stověžaté matičky Prahy? Jestliže ano, chce to naplánovat si program, který strávíte v teple. Na courání po památkách to tentokrát zkrátka nebude. Co takhle zavítat do zlaté kapličky na nějaký ten divadelní kus? Ideální tip na zimní výlet. A jak se Národní divadlo vlastně zrodilo?

Budova má různé mouchy

Když v roce 1850 žádají vlastenci úřady o povolení založit Sbor pro zbudování Národního divadla, možná netuší, jak dlouhou cestu mají před sebou. Ze sbírek nejprve vzniká Prozatímní divadlo, protože Sbor se na popud českého politika Františka Ladislava Riegra rozhodne nejdříve vybudovat skromnější scénu pro začátek. Koupí pozemek u Vltavy na konci dnešní Národní třídy a už 18. listopadu 1862 tu bělozlatě provedené hlediště nabízí necelých tisíc míst nové divadelní scény. Stavbu zvládnou za pouhých šest měsíců, a i když má četné „mouchy“, třeba příliš příkrá a úzká schodiště, stane se velkým impulsem pro budování opravdového Národního divadla.

Svižné stavební tempo

Sbírková kasička se rychle plní, nejmenovaná dáma například přispěje svými šperky. Moc se neví o tom, že 5 tisíci zlatých přispěl také císař František Josef I. 16. května 1868 se u příležitosti svatojánské pouti pokládá základní kámen nové divadelní scény. Než ale proběhne první představení v nové budově, uběhne ještě dlouhých třináct let. Stane se tak 11. června 1881, ovšem už o měsíc později veškerou snahu zničí požár. Chytnou žhavé uhlíky, které tam ponechali klempíři při budování hromosvodu. Jenže Češi se nenechají odradit, oheň možná ještě zcela neuhasl a už zahajují novou sbírku. Tentokrát jde shromažďování peněz mnohem rychleji. Světe div se, chladný nezůstane ani už zmiňovaný císař František Josef I. Tentokrát sáhne do peněženky ještě hlouběji a přidá 13 tisíc zlatých. Pro porovnání: na stavbu se peníze sbíraly prakticky 30 let, zatímco na obnovu po požáru se stihly vybrat za pouhých 6 týdnů. Stavební tempo také nezaostává. Díky tomu už 18. listopadu 1883 vítá novogotická budova Národního divadla diváky slavnostním provedením opery Libuše hudebního skladatele Bedřicha Smetany. Ze současného repertoáru mohou být lákadlem třeba opery Carmen George Bizeta, Armida nebo Čert a Káča Antonína Dvořáka, balet Beyond Vibrations, z činohry například Hamlet Williama Shakespeara nebo Hordubal Karla Čapka.

Zdroje: Národní divadlo, Wikipedia, Prahakrizemkrazem