První cestovní kancelář: Jak se zrodila společnost Thomas Cook

Přidat na Seznam.cz

Bezútěšné podmínky života dělníků v Anglii v polovině 19. století přivádějí mnohé z nich na cestu alkoholismu. Jak tomu zabránit? Organizované cestování vnese do jejich života radost a novou perspektivu, alespoň o tom je přesvědčen jistý Thomas Cook. Založí proto první cestovní kancelář.

Dvacetikilometrový výlet

Sám Thomas Cook musí od svých deseti let pracovat, protože nemá otce a matka všechno sama nezvládne. Rád chodí pěšky a při jedné pěší túře z Market Harborough do Leicesteru ho už jako dospělého napadne zajímavá myšlenka. Jak bojovat proti nemírnému pití? Míří právě setkání lidí, kteří se staví proti alkoholu stejně ostře jako on. Pojme proto nápad, že by pro ostatní členy spolku vystupujícího proti alkoholu zorganizoval nějaký zajímavý výlet. Nabízí se podniknout ho po železnici, která je tehdy horkou technickou novinkou a vzbuzuje mezi lidmi velikou zvědavost. Celkem 540 výletníků tedy na Tomův popud vyráží 5. července 1841 vlakem z už zmiňovaného z Leicesteru do Loughboroughu. Pravda, je to jenom 20 km, ale i tak akce vzbudí velký ohlas.

Zelená pro cestovní ruch

V ceně jednoho šilinku je lístek na vlak a jídlo. Že je to nějaké levné? Cook se tehdy rozhodl, že ostatní náklady uhradí ze svého. Rychle si ale uvědomí, že jeho nápad by byl opravdu dobrým obchodem, který má před sebou velkou budoucnost. V dalších třech letech proto pořádá podobné výpravy. Železniční společnost Midland Counties Railway s ním proto uzavře smlouvu, ve které mu garantuje procenta z lístků na vlak, které se prodají. Rodí se první cestovní kancelář. Cookovi za chvíli Anglie nestačí a se svými klienty jezdí do zahraničí. Poprvé do Evropy vyjedou roku 1855, později Thomase zláká Amerika nebo plavba po Nilu. V roce 1872 si troufne dokonce i na cestu kolem světa, před tím ale ke svému podnikání přibere i svého syna. Byznys zvaný cestovní ruch, jehož je Thomas Cook zakladatelem, má od této chvíle zelenou.

Zdroje: Wikipedia, Thomas Cook, Edition CNN