Skotskému ostrovu Skye se přezdívá „ostrov mraků“. Je plný dechberoucích lokalit a narazit zde můžete na zkameněliny dinosaurů

Přidat na Seznam.cz

Druhý největší skotský ostrov je kouzelné místo s rozlehlými údolími, zvlněnými horskými masivy, rozlehlým pobřežím a okouzlující atmosférou. Kvůli mlhavému a náladovému podnebí se mu také říká „ostrov mraků“ a počasí spolu s přírodními skalními útvary, jako ostré křivky úpatí Old Man of Storr, z něj činí nadpozemské místo k prozkoumání.

O ostrově Skye

Ostrov Skye, ve staroslověnštině „Oblačný ostrov“, je druhým největším skotským ostrovem, což z něj činí skvělou destinaci pro typickou skotskou ostrovní dovolenou, informuje CottagesAndCastles. Ostrov má bohatou historii a narazit zde můžete i na zkameněliny dinosaurů nebo si připomenout klanové války či jakobitské povstání. Ostrov Skye je také skvělým místem pro pozorování divoké přírody s orlem bělohlavým na předních místech v seznamu pozorovatelů ptáků. Vydry, tuleni, velryby, delfíni a jeleni jsou jen některá z dalších působivých zvířat, která lze na ostrově Skye a v jeho okolí pozorovat.

Destinace na ostrově Skye:

Portree

Tato vesnice na ostrově Skye je obklopena kopci a nachází se v blízkosti oblíbeného místa Old Man of Storr. Původně to byla rybářská vesnice a najdete zde veškerou občanskou vybavenost, kterou budete při pobytu na ostrově potřebovat, včetně bank, restaurací, zařízení pro volný čas, čerpacích stanic a supermarketů. Má také krásný výhled přes záliv na ostrov Raasay.

Broadford

Broadford leží pod kopcem Beinn na Caillich neboli „Kopcem staré ženy“. Najdete tu spoustu řemeslných obchůdků a uměleckých ateliérů, nemocnici, supermarket, poštu a banku. Můžete se zde výborně najíst v některé z restaurací či kaváren nebo se vydat na výlet lodí do Kyle a Kyleakin. Je tu také velká pláž pro dny, kdy chcete jen tak relaxovat venku.

Dunvegan

Dunvegan leží v mořské zátoce na severu země. Kromě hradu Dunvegan, který je již 800 let rodovým sídlem klanu MacLeodů, se ve vesnici nachází také obchod s potravinami, pošta a zdravotní středisko. Hrad Dunvegan stojí hrdě na pobřeží a je přístupný veřejnosti, která si může prohlédnout jeho působivý interiér a krásné zahrady.

Uig

Kousek na západě ostrova se nachází Uig, kde je přístav trajektů na ostrovy Uist a Harris. Je také oblíbený mezi pěšími turisty, protože se nachází v blízkosti hřebene Trotternish Ridge a světoznámého Fairy Glen. Z Uigu vyplouvají trajekty na ostrovy Harris a North Uist, což vám poskytne ještě více příležitostí k dobrodružství.

Co dalšího zde navštívit?

Na západě se nachází také Carbost, největší osada na poloostrově Minginish. Nejznámější je díky tomu, že se zde nachází palírna whisky Talisker a je zde také obchod, kavárna, lékař a pošta. Návštěvníci ostrova sem přijíždějí, aby navštívili kouzelná jezírka Fairy Pools.

Na jihu ostrova se nachází Armadale, odkud je nádherný výhled na Eigg a Rhum. Pokud se sem dostanete trajektem z pevniny, je to první místo, které na Skye navštívíte, protože je to hlavní přístav trajektů na ostrově. Nachází se zde také nákupní zóna, molo, čerpací stanice, farmářský obchod a pošta a také hrad Armadale, bývalé sídlo Macdonaldů ze Sleatu.

Pokud hledáte jednoduchou, ale velkolepou procházku, navštivte těsně před západem slunce nejzápadnější bod ostrova Neist Point. Velmi nenáročná procházka po betonové cestě vás dovede k majáku Neist Point a k jednomu z nejúchvatnějších výhledů na ostrově a za jasného večera také k neuvěřitelnému západu slunce. Podívejte se na Minch směrem k Západním ostrovům a zkuste zahlédnout velryby, delfíny, sviňuchy nebo žraloky.

Skye je prvotřídní destinací pro pěší turisty a horolezce. Hřebeny Cuillin Range a Trotternish Ridge nabízejí náročné výstupy a zajímavé cesty. V pohoří Cuillin Range se nachází 12 Munros – vrcholů vyšších než 914 m. Na ostrově Skye je mnoho skvělých procházek, které si mohou užít i méně zkušení turisté.

Zdroj: CottagesAndCastles