Skryté památky Londýna: Znáte Wilton’s Music Hall?
Londýnské památky, jako je například Elizabeth Tower, Tower Bridge nebo čtvrť Soho, zná i ten, kdo Spojené království nikdy nenavštívil. Hlavní město této země však toho nabízí mnohem víc. V dnešním článku se s vámi podělíme o několik míst, o kterých jste možná doposud ještě ani neslyšeli.
Camdenské katakomby
Camden Town je londýnská čtvrť, která vznikla v roce 1791. Tato lokalita se velmi brzy stala důležitým místem v době počátečního rozvoje železnice. Camden se tak brzy proměnil v nejdůležitější průmyslovou oblast celého města, jelikož Camden Goods Station bylo jedno z největších výměnných dep. V současnosti míří mnoho návštěvníků do této části Londýna především za trhy.
Tak trochu podceňované jsou však Camdenské katakomby, které zde vybudoval Robert Stephenson. Nejde však o síť děsivých uliček plných pozůstatků mrtvých těl. Katakomby jsou ve skutečnosti pozůstatkem podzemní sítě chodeb a strojoven. Koňské tunely, které v 19. století sloužily jako bezpečná cesta pro koně pracující na nádraží.
Palác Eltham
Palác Eltham byl od 14. do 16. století významným královským palácem, který panovníci využívali k odpočinku a k lovu v místních parcích. O počátcích paláce však víme jen málo. Některé prameny uvádějí, že jeho počátky sahají až do roku 1086, kdy panství patřilo biskupovi z Bayeux. Ve 30. letech 20. století se proměnil v milionářské sídlo, za kterým stojí Stephen a Virginie Courtauldovi, kteří si palác pronajali.
Manželé zde zůstali i během druhé světové války a ze suterénu vytvořili pohodlný protiatomový kryt. Manželé se nakonec v roce 1944 odstěhovali, údajně kvůli únavě z neustálého bombardování. Dnes dům spravuje organizace English Heritage, která systematicky obnovuje hlavní interiéry domu.

Wilton’s Music Hall
Budovu Wilton’s Music Hall nechal v roce 1859 vybudovat John Wilton, po kterém nese také svůj název. Budova dnes patří k nejatmosféričtějším londýnským sálům a je na seznamu památek II. stupně. Ve Wilton’s Music Hall se každoročně koná více než 300 představení a 80 produkcí. Program představení je pečlivě sestaven tak, aby maximálně využil jedinečné prostory sálu. Návštěvníci se mohou také zúčastnit prohlídky s odborným průvodcem, která trvá 50 minut a po ní následuje 10 minut otázek a odpovědí.
Budova byla v roce 2015 zrekonstruována do původní krásy a najdete ji v uličce mezi Wappingem a Whitechapel ve východním Londýně, nedaleko londýnského Toweru.
Památník velkého požáru Londýna
Památník, který je trvalou připomínkou velkého požáru z roku 1666, připomíná jednu z nejslavnějších událostí v dějinách Londýna. Monument, který stojí na čtvercovém podstavci, měří 62 metrů a nachází se na křižovatce Monument Street a Fish Street Hill, symbolicky 62 metrů od místa, kde vypukl požár. Mezi lety 1788 a 1842 zde došlo k řadě tragických sebevražd, což vedlo k instalaci ochranné sítě. Na vrchol monumentu se dnes dostanete po zdolání 311 točitých schodů. Z vrcholu se naskýtá jeden z nejlepších výhledů na Londýn.
@visitlondon The BAPS Shri Swaminarayan Mandir, commonly known as the Neasden Temple, is a beautiful, traditional Hindu temple in Neasden, north-west London. Standing 70 feet high, the Temple embodies traditional Hindu design and was hand-carved in India before being assembled in London. While it is a place of worship, the Temple is open to everyone, all year round. #LetsDoLondon #VisitLondon #londontiktok #thingstodoinlondon #londonthingstodo #traveltok #travel #travellife #traveltiktok #travelbucketlist #traveldiaries #londonhotspots #neasdentemple #londontemple #shriswaminarayanmandir #londonactivities #londontourguide #londonhindutemple
Chrám Shri Swaminarayan Mandir Neasden
Chrám Shri Swaminarayan Mandir, známý také jako Neasdenský chrám, se pyšní tradičním a dechberoucím hinduistickým designem. Na výstavbu byl použit carrarský mramor a bulharský vápenec. Stavba se skládá celkem ze sedmi svatyní, z nichž je každá zasvěcena jednomu bohu, které ztělesňují jednotlivé sochy. Chrám byl otevřen v roce 1995 a každým rokem jej navštíví tisíce návštěvníků. Chrám je přístupný všem návštěvníkům bez ohledu na jejich víru. Pokud byste zatoužili ponořit se hlouběji do víry, můžete se zúčastnit také některého z denních rituálů.
Zdroj: Atlas Obscura, TikTok