Sluncem zalitá Kefalonie v Jónském moři. Krásné pláže, hory i prastaré jeskyně

Přidat na Seznam.cz

Řecký ostrov Kefalonie leží uprostřed třpytivých vod Jónského moře a nabízí nedotčené pláže, dlouhé léto a pohodový středomořský životní styl. Svoji dovolenou můžete strávit dřímáním na slunci na bílém písku. Nebo na červeném, pokud se vydáte na jih poloostrova Paliki. Ale je tu mnohem více možností, co vidět a dělat.

Prozkoumejte jeskyně

Na Kefalonii je rozeseto několik jeskyní, z nichž nejoblíbenější jsou jeskyně Drogarati a jeskyně Melissani.
Jeskyně Drogarati patří k největším přírodním divům na ostrově. Nacházejí se v ní stalagmity a stalaktity a složité skalní útvary. Jeskyně, která vznikala 150 milionů let, slouží také jako místo konání hudebních a kulturních akcí.
Jeskyně Melissani, jedna z nejoblíbenějších lokalit na ostrově, byla poprvé prozkoumána na počátku 50. let 20. století. Archeologové zde objevili nástroje, keramiku a šperky, které naznačují, že se jednalo o starověké kultovní místo. Dnes se turisté mohou vydat na vrchol jeskyně Melissani a vychutnat si neuvěřitelný panoramatický výhled nebo se projet na lodi jejími kanály k tyrkysovému jezeru v jejím středu.

Výlet na nejvyšší horu ostrova

Na Kefalonii není nouze o skvělé procházky a díky mnoha stezkám na hoře Ainos se můžete kochat nádhernými výhledy. Stezky na hoře Ainos jsou vhodné pro všechny úrovně fyzické zdatnosti. Vydejte se na jednu z kratších 2,5 km dlouhých tras hustým horským lesem, kde mezi stromy žijí stovky ptáků.
Pokud se chystáte na dlouhou cestu, zásobte se místním občerstvením a vydejte se na 6,5 km dlouhou trasu severně od Digaleta, která končí na nejvyšším vrcholu hory Ainos. Je to nenáročná až středně náročná 3,5hodinová trasa, která vás odmění výhledem na Jónské moře a Peloponés.

Jezte a pijte jako místní

Na Kefalonii je o gurmány dobře postaráno a čerstvé mořské plody jsou hlavní součástí ostrovní kuchyně. Tradičním ostrovním pokrmem je sofrito (pomalu vařené dušené hovězí maso podávané s rýží nebo těstovinami) a kreatopita (koláč ze dvou druhů masa pečený v peci na dřevo).
Pokud se necítíte na kulinářské dobrodružství nebo cestujete s dětmi, všude se podávají jednoduchá klasická jídla, jako jsou čerstvé řecké saláty, kuřecí souvlaki nebo gyros, chléb pitta a tzatziky.

Vydejte se do hlavního města

Vydejte se do hlavního města Argostoli brzy ráno a projděte se podél přístavu, kde můžete vidět ohrožené želvy karety. Musíte být v přístavu do 8 hodin a být velmi trpěliví, protože je těžké je spatřit.
Večery na Kefalonii nejsou tak bouřlivé jako na jiných řeckých ostrovech, ale Argostoli nabízí spoustu příležitostí k protancování noci v mnoha nočních klubech. Pokud zůstanete v centru města, můžete si před procházkou po nočních trzích v hlavním městě vychutnat živou hudbu v barech.

Najděte si ideální pláž

Na Kefalonii se nachází nejčistší pláže ve Středomoří.
Pláž Myrtos je jednou z nejznámějších na ostrově. Bílé oblázky a tyrkysová voda se rozprostírají na pozadí bílých skalních stěn, které jsou porostlé zelenou vegetací. Kombinace tak rozmanitého a bohatě zbarveného terénu vytváří neuvěřitelné příležitosti k fotografování – připravte se však na davy lidí.
Pláže Lourdas nebo Skala na jižním pobřeží lákají návštěvníky jemným pískem, mírnými vlnami, mělkou vodou a pohodovou atmosférou.

Na jihozápadě se nachází pláž Xi, která na svém 3 km dlouhém úseku nabízí méně stínu. Nachází se zde proslulý červený písek a hliněné kameny, které místní obyvatelé a rekreanti používají ke zpevnění a vyčištění pokožky.
Odvážnější návštěvníci se mohou vydat na pěší túru nebo na loď na pláž Fteri na severozápadě, kde je čeká křišťálově čistá voda a úžasné skalní útvary. Není sice nejpřístupnější, je třeba překonat 45minutový výšlap, ale poskytuje takové soukromí, že se vyplatí se sem vydat. Vybavení zde není žádné, takže se dobře zásobte jídlem, vodou, opalovacím krémem a ručníky.

Zdroj: www.cntraveller.com