Španělské město Ronda je rodištěm býčích zápasů. Jeho úchvatná příroda inspirovala i  slavného Ernesta Hemingwaye

Přidat na Seznam.cz

Pokud hledáte malebné a historické město ve Španělsku, Ronda by měla být na prvním místě vašeho seznamu. Tato úžasná destinace se nachází v regionu Andalusie a je známá svou krásnou přírodou a působivými mosty, které se klene přes soutěsku El Tajo.

Historie v kostce

V regionu města Ronda se nachází také řada pozůstatků z římského období, z nichž nejvýznamnější je archeologické naleziště v římském městě Acinipo. Kulturní dědictví Rondy však do značné míry spadá do období maurské okupace. Za vlády Maurů byla Ronda významným městem a jejich dědictví se udrželo po celá staletí ve stavbách, památkách, tradicích i gastronomii. Díky své poloze na vrcholu strmého útesu byla Ronda jedním z posledních maurských měst, která padla během znovudobytí katolickými panovníky.

Okolí města

Ronda, hlavní město okolní krajiny „La Serrania“, je hlavním turistickým cílem a často bývá zahlcena skupinovými zájezdy. Město je však mnohem lepší prozkoumat na vlastní pěst, najít si cestu pěkným úzkým dlážděným centrem a zastavit se, abyste se pokochali nádhernými výhledy na okolní pohoří. Město lze snadno prozkoumat pěšky, a první zastávkou turistů se obvykle stává Puente z 18. století. Nuevo neboli Nový most, který se nachází nad 100metrovou propastí v soutěsce El Tajo, kde pod ním teče řeka Rio Gaudelvin.

Rodiště býčích zápasů a architektura

Ronda je rodištěm moderních býčích zápasů, a proto se mnoho lidí vydává také do býčí arény, kde se odehrály jedny z nejslavnějších zápasů. Ve staré dlážděné čtvrti města můžete navštívit starý klášter ze 16. století, který byl přestavěn na zajímavé muzeum umění.

K dalším zajímavostem patří Casa de Don Bosco, což je krásné městské sídlo, které vlastní jedna z titulovaných rodin Rondy. Palacio Mondragón, který byl poměrně špatně zmodernizován. Nachází se zde také zrekonstruované arabské lázně, které jsou údajně nejzachovalejší v Evropě a krásný dům La Casa del Ray Moro s vodním dolem a zahradou je příjemnou zastávkou.

Nádherné náměstí Plaza Duquesa de Parcent s klášterem a dvěma kostely je krásným místem k posezení a nasátí historické atmosféry, která z Rondy vyzařuje.

Na čem si v Rondě pochutnat?

Kuchyně Rondy je inspirována její hornatou polohou a je založena na rustikálních, chuťově výrazných a hřejivých pokrmech, jako jsou rajčatová polévka nebo fazolová a čočková polévka, míchaná vejce podávaná s luštěninami, chřestem a houbami.

„Migas“ je tradiční pokrm ze smažené strouhanky, podávaný s chorizem, paprikou a kořením. Typické dušené maso ze šneků, králíka („conejo a la rondeña“), koroptve („perdices al estilo de la serrania“) a volské oháňky jsou také vynikající místní speciality, kterými někteří turisté nepohrdnou. V Rondě se také nachází jedna z nejznámějších restaurací v Andalusii, michelinská restaurace Tragabuches.

Ernest Hemingway používal Rondu jako dějiště svých románů

Sláva města se dále rozšířila díky úzkému spojení s Ernestem Hemingwayem, který byl milovníkem býčích zápasů a Orsonem Wellesem. V Rondě se odehrávají scény Hemingwayova románu Komu zvoní hrana, který je inspirován skutečnými událostmi. Americký herec Orson Welles se přiznal, že si Rondu zamiloval.

Zdroj: SpainHoliday