Tintagel, Ksiąz a Spišský hrad patří k nejkrásnějším hradům a zámkům v Evropě

Přidat na Seznam.cz

Jednou z nejoblíbenějších činností českého národa je výletování po českých zámcích a hradech. Pokud se však letos rozhodnete vycestovat za hranice naší krásné země, neměli byste vynechat ani některý ze zahraničních hradů a zámků. Nejenže získáte nové vědomosti, ale také svým přátelům a rodinám budete mít o čem vyprávět.

Tintagel jako místo narození Artuše

Snad každý zná příběhy o legendárním králi Artušovi, krásné Guinevře, čaroději Merlinovi, rytířích Kulatého stolu a slavného hradu Kamelot. Koneckonců na tato témata bylo zfilmováno hned několik snímků, z nichž k nejoblíbenějším patří minisérie Merlin. Pokud vás zajímá, kde se narodil sám král Artuš, zamiřte na hrad Tintagel. Ostrovní pevnost byla v 5. až 7. století jakýmsi „opěrným“ bodem kornských panovníků z doby po Římanech.

Vzpomínky na zašlou slávu Tintagelu inspirovaly mnoho legend a ve 12. století Geoffrey z Monmouthu napsal, že zde byl počat král Artuš. Jeho knihy však nelze považovat za historické dokumenty, jelikož o historických podkladech není nic známo. Odborníci mají také za to, že ve skutečnosti žádné podklady zřejmě nikdy neexistovaly.

Zpět ale k Tintagelu. Zříceniny hradu vyvolávající vzpomínky na staré časy udatných rytířů stojí částečně na pevnině a částečně na ostrově. Ve středověku byly obě poloviny spojeny mostem. Dnes si můžete po vlastní lávce prohlédnout členitý ostrov a navštívit ikonickou sochu Gallos – umělecké dílo v životní velikosti inspirované legendou o králi Artušovi. Vzhledem ke strmým svahům a srázům se pohybujte po jednosměrné trase.

Polský zámek Ksiaz zkonfiskovali nacisté

Zámek Ksiaz byl na konci 13. století knížecí pevností Boleslava I. Surového. To, že to byl kdysi piastovský zámek, připomíná pouze místo nad roklí v ohybu řeky Pełcznica. Pevnost byla v 17. století přestavěna na zahradní terasy a zbývající opevnění a samotný hrad, zvenčí i zevnitř, nesou stopy pravděpodobně všech architektonických stylů.

Budova byla rovněž poznamenána 2. světovou válkou, kdy byl zámek rodu Hochbergů zkonfiskován ve prospěch Třetí říše, a poté využíván jako sídlo gestapa. Panují také zvěsti, že si Ksiaz oblíbil sám Heinrich Himmler. Údajně se zde také nacházela jantarová komnata z ruského Petrohradu. Nicméně zámek byl na konci války obsazen Rudou Armádou, která jej poničila a rozkradla.

V současné době má za sebou Ksiaz kompletní rekonstrukci a návštěvníci mohou obdivovat jeho nádherné zahrady a park, stejně jako části tunelů, které zde vybudovali nacisté.

Zámek renesance Francie Versailles
Honosný zámek ve Versailles se pyšní dechberoucí architekturou, Zdroj: Shutterstock

Spišský hrad na Slovensku

Spišský hrad se nachází na vápencové skále a je považován za nejcennější památku Spíše. Díky své rozloze je hrad považován za jeden z největších hradních komplexů střední Evropy. Skála, na které hrad leží, byla osídlená v mladší a době kamenné. Valy dříve opevněného hradiště lidu však byly objeveny poměrně nedávno. V minulosti průsmykem Branisko vedla také prastará obchodní cesta a odborníci se domnívají, že na místě dříve bývalo administrativní centrum středního Spíše.

Hradu dominovala obytná kruhová věž postavená v 11. – 12. století. Věž, kterou známe dnes, románský palác a jiné části horního hradu zde vznikly kolem třetiny 13. století. Spišský hrad byl jeden z mála, který odolal tatarskému vpádu v roce 1241. Béla IV. v roce 1249 hrad daroval spišskému proboštovi, aby zde mohl postavit věž a palác. Vznikl tak proboštský palác. Hrad se stal střediskem královské župy, kvůli čemuž byl nejednou obléhán. V roce 1275 jej však dobil kníže Roland, který se vzbouřil proti panovníkovi.

Stavbu vystřídalo několik majitelů a byl několikrát přestavěn. Posledními majiteli byli Csákyovci, kteří jej vlastnili do roku 1945. I když byl rod posledním majitelem, opustili jej již v 17. století. Od té doby hrad chátral. Teprve v roce 1983 byly jeho ruiny zpřístupněné veřejnosti.

Německý zámek Neuschwanstein nepřestává ohromovat

K nejkrásnějším zámkům Evropy patří také Neuschwanstein, který také sloužil jako předloha slavného Disneyho zámku. Práce na výstavbě započaly v roce 1868 na pokyn Ludvíka II. Bavorského. Základní kámen byl položen 5. září 1869 a byl do něj zakomponován stavební plán, portréty Ludvíka II. a mince z doby jeho vlády v souladu s tradicí založenou Ludvíkem I. Při stavbě hradu byly použity nejmodernější stavební techniky a materiály. Základy byly vybetonovány a stěny postaveny z cihel, světlý vápenec byl použit pouze jako obklad.

Nejdříve byla dokončena budova brány, která byla slavnostně vysvěcena 11. června 1872. Stavba Paláce byla zahájena v září 1872. Ze statických důvodů bylo nutné použít nejmodernější technologie, aby bylo možné do budovy začlenit velký Trůnní sál, který si král následně vyžádal a který byl postaven jako zapouzdřená ocelová konstrukce. Slavnostní otevření paláce proběhlo 29. ledna 1880.

Pokud se rozhodnete na zámek vydat, možná vás zaskočí fakt, že fotografování a filmování je zde přísně zakázáno. V případě porušení pravidel si zaplatíte pokutu. Na oficiálních stránkách zámku Neuschwanstein si však můžete vyžádat povolení k fotografování či natáčení.

Zámek ve Versailles

Chystáte se do Paříže? V tom případě je návštěva nedaleko ležícího zámku Versailles takřka povinností. Stavba je v současné době považována za symbol absolutistické monarchie a je ztělesněním barokního klasicismu, který se snažily zkopírovat i další evropské zámky, jako jsou Schönbrunn, Petrodvorec, Eszterháza, Nymphenburg nebo Caserta.

I když dnes zámek patří k jakýmsi francouzským ikonám, původně byla Versailles jen malá vesnička obklopená močály a lesy plnými zvěře. Z toho důvodu se sem často vydával Ludvík XIII., který lov miloval. V roce 1624 zde nechat vystavět venkovské sídlo, ze kterého se však krátce poté stal lovecký zámeček. Když se stal králem Ludvík XIV., zámek nechal přestavět na rezidenci a upravit okolí. Následovaly však další přestavby, na kterých pracovalo až 22 000 dělníků a vystřídalo se zde několik významných architektů. K dalším rozsáhlým rekonstrukcím zde došlo v 50. letech 20. století a na počátku 21. století.

Pokud budete mít štěstí a vydáte se do Versailles, kromě dechberoucí architektury na vás budou čekat také tisíce uměleckých děl zobrazující francouzskou historii v celé její kráse. Nechybí ani muzeum, které zde otevřel v roce 1837 Ludvík Filip.

Česká chlouba Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká patří k nejkrásnějším zámkům nejen v celé Evropě, ale také v našich končinách. V polovině 13. století byl původně založen jako strážný hrad, ovšem čeští králové jej často dávali do zástavy. Z toho důvodu se zde vystřídala celá řada šlechtických rodů, k nimž patří například Pernštejnové. Slavný šlechtický rod zde v roce 1490 založil rybník Bezdrev, který je zároveň druhý největší v Čechách. V roce 1591 Hlubokou zakoupil rod pánů z Hradce, kteří jej nechali přestavět na renesanční zámek. Koncem 16. století došlo k dalšímu střídání majitelů. V roce 1661 zámek koupil slavný Jan Adolf I. Schwarzenberg. Významný česko-německo-rakouský šlechtický rod na Hluboké pobýval do roku 1939. O svůj majetek rod přišel v roce 1947.

Bílé zdi a zubaté cimbuří věží jste mohli navíc zahlédnout v pohádkách a filmech, jako jsou Pyšná princezna, Jezerní královna, Šípková Růženka, Tři bratří nebo Pan Tau, Underworld, Dýmky či Nejlepší přítel.

Vodní hrad Egeskov v Dánsku

Přibližně od 15. století byl Egeskov neopevněným vesnickým panstvím, které postupně rozšiřovalo své pozemky. Hrad nechal vybudovat Frands Brockenhuus v roce 1545, který jej ve 30. letech 15. století nechal obklopit vodou. Hrad Egeskov byl plně dokončen roku 1554. V roce 1569 převzal po otcově smrti hrad Egeskov jeho syn Laurids Brockenhuus. Dnes v sobě hrad nese známky pozdní gotiky a řád a symetrii renesance.

Stavba se skládá z obdélníkového dvojdomu, který má původ v holandském nebo šlesvickém stavebním slohu. Sám hrad spočívá na hnaných kůlových základech, pravděpodobně doplněných nadzemními příčnými dubovými sruby, izolovanými svrchní vrstvou jílovce a kamennými záhozy v místech založení zdiva. Dutiny mezi kládami byly vyplněny kameny, zeminou a hlínou, která mohla rovněž zadržovat vlhkost.

V současné době patří hrad Egeskov k nejzachovalejším vodním pevnostem v severní Evropě a je zároveň památkově chráněným objektem.

Zdroj: radynacestu.cz, europeanbestdesinations.com, Youtube