TOP poutní místa Evropy: Tisíce lidí míří nejen do Santiaga

Přidat na Seznam.cz

Poutní místa jsou pro mnoho lidí důležitá hned z několika důvodů. Jedním a podstatným důvodem je uctění stopy zázraku, který se na daném místě udál. Věřící na těchto místech prosí Boha či světce o uzdravení nebo za něj děkují. Pokud i vy toužíte skutečné poutní místo poznat, v Evropě se můžete vydat hned na několik míst.

Santiago de Compostela ve Španělsku

Santiago de Compostela je jedno z nejslavnějších poutních míst v celé Evropě, které najdete ve španělské Galicii. Historické jádro města spolu s katedrálou sv. Jakuba Staršího apoštola bylo v roce 1985 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Katedrála v univerzitním městě byla postavena v 11.–13. století a později získala barokní fasádu. Brána do katedrály je většinu času zavřená a otevírá se pouze v letech Milosrdenství jako Svatá brána.

Každý rok se do Santiaga vydávají tisíce lidí po Svatojakubské cestě neboli Camino de Santiago. Nejedná se však jen o jednu cestu, ale o síť dvanácti poutních cest, které vedou přímo ke hrobu svatého Jakuba Staršího v katedrále v Santiagu. Tyto trasy jsou značeny turistickým značením a procházejí historickými poutními směry.

Lidé se sem vydávají, protože je svatý Jakub považován za Kristova učedníka, který údajně kázal v Hispánii. Po mučednické smrti byl pohřben v Jeruzalémě, ale podle legend se jeho ostatky dostaly až do Santiaga. Hrob byl znovu nalezen 25. července roku 813. Nicméně data objevení se různí. Na hrob prý ukázaly jasně zářící hvězdy, odkud také pochází název Santiago de Compostela neboli „svatý Jakub v hvězdném poli“. Krátce poté se z lokace stalo vyhledávané poutní místo.

Francouzská katedrála v Chartres

Katedrála Notre-Dame v Chartres je jednou z nejvýznamnějších gotických katedrál na světě. Zmiňuje se o ní také francouzský královský kronikář Guillaume le Braton, který stavbu popisuje následně:

„Je celá z kamene, má nádhernou a pevnou klenbu, která jistě přečká až do dnů Posledního soudu. Proporce vyjadřují nebeský řád, architektura se číselnou harmonií podobá hudbě.“

Legendy praví, že v jejích dvou tisících kamenných postavách, třech velkých rozetách a na 176 oknech s malbami na skle je zaznamenáno celé Písmo svaté. To je však jen jeden z důvodů, proč toto místo vyhledává řada věřících. I když bylo mnoho ze vzácných pokladů interiéru zničeno zejména v období Francouzské revoluce, poutníci také přicházejí kvůli ojedinělé relikvii zvané Roucho Panny Marie. Traduje se, že toto roucho měla na sobě spasitelova matka ve chvíli narození malého Ježíše.

V podzemí se navíc také nachází keltská studna s léčivým pramenem. Některé prameny také hovoří o tom, že v její blízkosti stával oltář galských druidů.

Sochy svatí apoštolové chrám Chartres Notre-Dame
Ve francouzské katedrále jsou k vidění tisíce kamenných postav, Zdroj: Shutterstock

Lutherstadt Wittenberg v Německu

I německé město Lutherstadt Wittenberg je vyhledávaným poutním místem. Najdete ho v německé spolkové zemi Sasko-Anhaltsko na pravém břehu Labe. Ve městě se nachází univerzita pojmenovaná po Martinu Lutherovi. Německý teolog, reformátor a kněz zde sepsal svých 95 kontroverzních tezí, které následně vyvěsil na dveře místního kostela Všech Svatých. Tento moment se stal klíčovým okamžikem v historii vůbec. Poutníci se do této destinace vydávají, aby navštívili hrobku Martina Luthera a jeho spolupracovníka Philippa Melanchthona.

Z domu Martina Luthera, zvaného jako „Lutherhaus“, se dnes nachází muzeum s mnoha artefakty z Lutherova života. U vysokého dubu pak proběhlo v roce 1520 veřejné pálení papežské buly.

Svatá hora Grabarka

V polském Podleském vojvodství se nachází vrch Grabarka, které je rovněž jedno z nejdůležitějších pravoslavných poutních míst v Evropě. A zároveň nejnavštěvovanější. Podle legendy sahá příběh tohoto místa až do 13. století, kdy zde místní během mongolské invaze ukryli vzácnou ikonu. Od té doby přilehlý les navštívilo spoustu lidí, ale ikonu nikdo nikdy nenašel. Když v roce 1710 v okolí vypukla smrtící epidemie cholery, jeden muž měl sen o Bohu, který mu řekl, že všichni věřící, kteří vytyčí na hoře kříž se smrtelnému onemocnění vyhnou. V poměrně krátké době bylo na vrchu postaveno několik křížů a epidemie opravdu zmizela.

Kříže na hoře přibývají i v současné době. Údajně jich tu stojí už něco přes 10 000. Na místě byl také postaven kostel a ženský pravoslavný klášter. Aby zázraků nebylo málo, podle legendy má potok protékající pod kopcem má léčivé účinky. Stačí se v jeho vodě jen omýt.

Zdroj: cestovani.cz, vyslapy.cz