Třebíč: Město na seznamu UNESCO láká na židovské památky
Překrásné město Třebíč se rozkládá na obou březích řeky Jihlavy a ze všech stran jej obklopuje příroda. Třebíč se v průběhu času stala velice důležitou součástí jihozápadní Moravy. Dnes se město pyšní několika zajímavými památkami, které byste během své návštěvy neměli vynechat.
Třebíč stručně
Město založila dvě knížata
Historie města Třebíč se začala psát v roce 1101. V tomto roce zde moravská knížata Oldřich Brněnský a Litold Znojemský založila benediktinský klášter, který se rychle zařadil k nejbohatším v celém přemyslovském království. Zhruba v polovině 13. století zde probíhala výstavba nové klášterní budovy a pozoruhodné románsko-gotické baziliky. Dnes nese název bazilika sv. Prokopa a Panny Marie. Jelikož bazilika přečkala nejen zánik kláštera, v současnosti je považována za jednu z nejcennějších staveb tohoto typu.
Karel IV. povolil hradní opevnění
Třebíč usilovala o povolení k výstavbě městských hradeb. Tento krok městu povolil Karel IV. s Janem Lucemburským v roce 1335. Hradby chránily město až do 18. století, kdy už postrádaly svůj význam a bránily rozvoji města. Přesto jejich pozůstatky můžete spatřit i dnes.
Třebíč v současnosti
Ekonomiku Třebíče tvoří obuvnický, strojírenský a dřevozpracující průmysl. K nejnovějším odvětvím patří také jaderná energetika. Za zmínku také stojí Ptáčovský kopeček, kde se daří raritnímu konikleci velkokvětému. Návštěvníky také přitahuje mohelenská hadcová step, která se rovněž pyšní několika zvláštnostmi. Vyrůstá zde teplomilná květena, třetihorní relikty, nanismy a jiné.

Jaká místa v Třebíči navštívit
Bazilika sv. Prokopa
Bazilika sv. Prokopa v průběhu staletí čelila husitským nájezdům, sloužila k ustájení koní a v minulosti se také proměnila v pivovar. V současnosti patří k nejcennějším prvkům nástěnné malby v opatské kapli a románská rozeta s původní desetidílnou kamennou kružbou. Bazilika byla v roce 2003 zapsána na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. I po staletích patří bazilika ke skvostům středověkého stavitelství pyšnící se svou architektonickou jedinečností.
Židovská čtvrť
Stejně jako bazilika sv. Prokopa i židovská čtvrť byla zapsána na seznam UNESCO. Čtvrti se dnes říká Zámostí a zahrnuje téměř celé židovské město. Na místě najdete Přední synagogu z roku 1639, židovskou radnici ze 17. století, nemocnici z roku 1661, chudobinec, rabinát, Subakovu koželužnu, Židovské muzeum a Židovský hřbitov. I když byl podle dostupných dat hřbitov založen v roce 1636, leží zde náhrobek s datem 1625. Židovský hřbitov v Třebíči zároveň patří k největším a nejlépe zachovaným židovským hřbitovům v Evropě.
Zámek Třebíč
Třebíčský zámek býval v minulosti benediktinským klášterem, který svou současnou polohu získal až v 16. století. Stejně jako dvě předchozí památky, i zámek je zapsán na seznamu UNESCO. Původní klášter byl v Třebíči založen v roce 1101 a mezi lety 1240–1260 byl přestavěn v mohutnou pevnost v pozdně románském a raně gotickém slohu. Když v roce 1557 klášter získali Osovští z Doubravice, rozhodli se jej ve 2. polovině 16. století přestavět na renesanční zámek. Zámek od té doby prošel ještě několika úpravami. Dnes na zámku sídlí Muzeum Vysočiny Třebíč.
Větrný mlýn
Větrný mlýn v Třebíči je jedinečnou technickou památkou mlýna holandského typu. Stavba stojí v městské části Borovina již od roku 1836. Větrný mlýn nazývaný Větrník zde nechali vybudovat průmyslníci František a Karel Budischowští. V minulosti se zde drtila stromová kůra a na začátku 20. století mlýn přešel pod správu města Třebíče. Dnes se ve Větrníku nachází výstava zaměřená na koželužství.
Masarykova vyhlídka
Masarykova vyhlídka stojí v Třebíči od roku 1930, kdy byla vybudována ku příležitosti 80. narozenin prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Z kamenné vyhlídky stojící na návrší Hrádek se návštěvníkům naskytne nejlepší výhled na celé město. Přední stranu vyhlídky zdobí bronzový kulatý medailon s prezidentovou podobiznou, který byl v průběhu 20. století dvakrát vyňat. Na původní místo byl vrácen až v roce 2012.
Zdroj: trebic.cz, Youtube