Turecká podzemní města: V zemi jich je přes 150 a dokázaly pojmout tisíce lidí

Přidat na Seznam.cz

Když se řekne Turecko, většině lidí se vybaví Istanbul, pláže u Egejského moře nebo orientální bazary. Jenže tato země ukrývá i mnohem starší a tajemnější poklady – podzemní města, která byla po staletí skryta pod povrchem a sloužila jako útočiště před nepřáteli.

V oblasti Kappadokie jich bylo objeveno přes 150 a podle některých odhadů by jich mohlo být až 300. Nejznámější z nich – Derinkuyu – dokázalo pojmout až 20 000 lidí.

Derinkuyu: Město pod zemí pro 20 000 obyvatel

Pod městem Derinkuyu se nachází fascinující labyrint chodeb, místností, studní a větracích šachet, který sahá až 85 metrů pod zem. Toto podzemní město bylo plně soběstačné – mělo školy, kostely, sklady, lisy na víno i stáje. Vědci se domnívají, že Derinkuyu mohlo být vybudováno už ve 2. století př. n. l., ale nejvíce se rozšířilo během byzantské éry.

Lidé se sem uchylovali zejména v dobách nebezpečí – při nájezdech Arabů, Mongolů či jiných nepřátelských sil. Město mělo kamenné dveře, které se zevnitř daly uzavřít, ale zvenčí je nešlo otevřít. Díky důmyslnému systému větrání a vodních zdrojů mohli obyvatelé vydržet v podzemí týdny, možná i měsíce.

Ještě zajímavější je propojení Derinkuyu s dalším podzemním městem – Kaymakli – tunelem dlouhým 8 kilometrů. Tyto systémy byly tak sofistikované, že připomínají spíše podzemní metropole než provizorní úkryty.

Dlouhý podzemní tunel Kaymakli.
Dlouhý podzemní tunel Kaymakli. Zdroj: shutterstock.com

Pět měst, která stojí za návštěvu

Kromě Derinkuyu se v Kappadokii nachází mnoho dalších měst, která překvapí nejen rozsahem, ale i architekturou.

  1. Kaymakli – Toto město se skládá z osmi pater, z nichž čtyři jsou přístupná veřejnosti. Je známé svými nízkými stropy a spletitým systémem tunelů. Bylo obýváno až do 20. století.

  2. Özkonak – Město nedaleko města Avanos má unikátní systém komunikačních trubek, které spojovaly jednotlivé místnosti. Umožňovaly obyvatelům mluvit mezi patry bez nutnosti sejít dolů.

  3. Mazi – Nachází se u vesnice Ürgüp a je známé především svými lisovnami na víno, které dokládají, že zdejší obyvatelé nebyli jen válečníci, ale i vinaři.

  4. Tatlarin – Město s rozsáhlými společenskými prostory a obrannými mechanismy. Je méně turisticky známé, ale o to autentičtější.

  5. Gaziemir – Neobvyklé podzemní město s karavanserájem a kostelem. Naznačuje, že šlo o místo, kde se zastavovali i poutníci a obchodníci.

Osmipatrové podzemní město Kaymakli.
Osmipatrové podzemní město Kaymakli. Zdroj: shutterstock.com

Technologický zázrak starověku

Z dnešního pohledu jsou turecká podzemní města technologickým zázrakem. Jejich stavitelé museli přesně vědět, kde vést větrací šachty, jak odvádět vodu a jak zajistit stabilitu celého systému. Přestože byly stavby vytesané ručně do měkké sopečné horniny tufu, mnohé z nich přečkaly staletí bez větších poškození.

Působivý je i systém obrany. Vchody do měst byly maskované, některé průchody byly záměrně úzké, aby jimi mohl projít jen jeden člověk. Když nepřítel pronikl dovnitř, obránci ho snadno zadrželi nebo zneškodnili. Kulaté kamenné dveře vážily až 500 kg a daly se rychle uzavřít.

Tajemství pod nohama

V roce 2014 bylo v Kappadokii náhodou objeveno další obří podzemní město – během plánovaného stavebního projektu v oblasti Nevşehir narazili dělníci na rozsáhlý komplex tunelů, který by podle odhadů mohl být ještě větší než Derinkuyu. To jen potvrzuje, že turecké podzemí ukrývá ještě mnoho tajemství.

Dědictví, které žije dál

Dnes jsou podzemní města jednou z největších atrakcí Turecka. Navštěvují je turisté z celého světa, fascinovaní tím, co dokázali naši předci bez moderních technologií. A přestože tato města vznikla z potřeby přežít, působí dnes jako monumentální svědectví lidské tvořivosti, odvahy a schopnosti přizpůsobit se nehostinným podmínkám.

Až se příště budeme procházet tureckou krajinou, možná právě pod našima nohama povede chodba, po níž kdysi kráčeli obyvatelé skrytého města. A možná nám to připomene, že ne všechno nejzajímavější je vidět na první pohled – někdy je to pohřbené hluboko pod zemí.

Zdroj: atlasobscura.com, bbc.com, turkishmuseums.com