Už jste viděli nekonečný knižní tunel? Najdete ho v Praze!

Přidat na Seznam.cz

Městská knihovna v Praze se nachází nedaleko centra města a je to zajímavé místo, kde můžete uniknout z ruchu Starého Města a odpočinout si v klidu knihovny. Pro místní obyvatele je knihovna kulturním centrem s knižními kluby, autorskými besedami, koncerty, filmy a kurzy vyprávění. To ale neznamená, že do ní nemohou zavítat ani návštěvníci hlavního města.

Tunel jako jedna z nejzajímavějších pražských atrakcí

Návštěva hlavní městské knihovny se obvykle nedostane na seznam deseti nejzajímavějších míst v Praze. Je to škoda, protože byste přišli o možnost vidět docela bizarní, ale přesto pozoruhodný kus architektonického umění.

Ve vstupní hale je umístěna knižní plastika s názvem Idiom. Vytvořil ji slovenský umělec Matěj Krén v roce 1998 a kombinuje 8000 propletených knih a zrcadel, čímž vytváří zdánlivě nekonečný tunel knih, uvádí webLivingPrague. Otvor ve tvaru slzy v boční části poté umožňuje vzrušující pohled dovnitř věže.

Odkud pochází knihy?

V létě roku 1998 se horní část vstupních schodů do městské knihovny pokryla plechy a netrvalo dlouho a dočkali jsme se odhalení Pražského knižního tunelu neboli toho, čemu někteří říkají Sloup poznání. Ve skutečnosti se ale věž nebo tunel chcete-li jmenuje Idiom. Knihy na jeho vybudování byly buď darovány, nebo zachráněny před skládkou.

Původní Idiom se objevil v roce 1995 na výstavě Bienále v Sao Paulu. Vypadal dost podobně, ale byl nižší. Co se ale týká toho pražského Idiomu, ten je vyšší než dva metry a uvnitř sloupu jsou strop i základna zrcadlově obráceny, aby se zvýšil pocit nekonečného prostoru. Kupodivu nikdy nebylo odhaleno, co drží sloup pohromadě. Další zvláštností je, že se Pražský knižní tunel dostal v lednu 2011 na obálku časopisu Science.

Zdroj: livingprague.com, Youtube