V brněnské radnici visí mršina draka, říká tamní legenda. Ve skutečnosti je to jen vycpaný krokodýl

Přidat na Seznam.cz

Jednou z nejznámějších pověstí města Brna je pověst o drakovi, který kdysi ohrožoval lid. Predátor prý pustošil občany a jejich dobytek a zdálo se, že nikdo neví, jak to zastavit.

Tak to bylo do té doby, než město navštívil řezník. Obchodník pak požadoval zvířecí kůži (vůl nebo ovce podle vyprávění) a velké množství žíravého vápna. Nakonec byla obyčejná limetka umístěna do kůže a zašita, aby vypadala jako šťavnaté jídlo pro draka. Trojská hostina byla sežrána drakem a ten byl úspěšně poražen.

Na rozdíl od podobných legend napříč Evropou mají Brňané ve skutečnosti tělo, které svou pohádku podloží. Je to však tělo krokodýla. Údajně zachovalý plaz visící na radnici je skutečným zvířetem, které legendu inspirovalo, i když je pravděpodobnější, že exotické zvíře bylo prezentováno jako dar od hodnostáře na návštěvě. Vzhledem k tomu, jak velký je preparovaný krokodýl, nezdá se tak nepravděpodobné, že by si jednodušší kultura mohla myslet, že jde o stvoření z legendy.

Kdy se brněnský drak dostal do legendy, nemůžeme s jistotou říci. Co víme, je, že s tímto příběhem má Brno něco společného s mnoha jinými městy ve střední Evropě.

Snad nejslavnější slovinská Lublaň je známá jako město draků. Jeho legenda je také jednou z nejstarších. Příběh vypráví, že Jason, proslulý Argonauty, porazil draka v řece tím, že mu svázal tlamu a ucpal mu nosní dírky, když spal.

zdroj: atlasobscura, medium, cherylhoward