Žádný zubař a žádná ordinace. Na Bali musí dospívající jedinci projít rituálem, kdy jim kněz opiluje zuby

Přidat na Seznam.cz

Zatímco mnoho kultur věří, že důvodem, proč se po smrti nedostanete do nebe je to, že jste za života páchali hřích, na Bali k tomu stačí mít špičáky. Balijci věří, že tyto zuby jsou považovány za zvířecí rys. Z tohoto důvodu musejí všichni dospívající projít rituálem pilování zubů.

Metatah – rituál pilování zubů

Metatah je jeden z největších hinduistických náboženských obřadů. Obřad má velký význam v balijské kultuře a je významný v přechodu z puberty do dospělosti. Tento rituál je pro muže i ženy a musí být dokončen před svatbou. Je známý také jako Mepandes, což znamená „sekat / vyřezávat“. Jak už tedy jméno napovídá, proces je jistě velmi příjemný.

Tento obřad se provádí, když dospívající dosáhnou plnoletosti. Každý rodič je povinen tento rituál provést. Pro dívku je to, když dostane první menstruaci, pro chlapce, když se začne měnit hlas. Pokud to rodiče v té době neudělají, mělo by to rozhodně proběhnout před svatbou nebo před smrtí. Pokud se žena ze Západu provdá za balijského muže, bude muset před vstupem do rodiny projít obřadem. Pro chudé rodiny je tento obřad sponzorován vládou.

Balijci věří, že tyto zuby jsou považovány za zvířecí rys. Předpokládá se, že lidem může být odepřen vstup do nebe, protože je lze zaměnit za zvířata. Pokud někdo zemře před rituálem metatah, jeho rodina musí tento rituál provést předtím, než bude tělo zpopelněno. Obřad vede v rodinném domě kněz a je tak bohatý, jak si rodina může dovolit. Dům je krásně vyzdoben barevnými textiliemi a často se provádí společně s jinými velkými rodinnými obřady, jako je svatba nebo kremace.

Objednat se k zubaři je podstatně jednodušší

Ano, zubaři jsou věčně zaneprázdnění, nemají termíny a často se to zdá být i nemožné se objednat. Přesto je to ale jednodušší, než projít tímto obřadem. Osoba, jejíž zuby se pilují, má na sobě vhodné tradiční oblečení. Dívky nosí korunu z květin a zlatých listů, zatímco chlapci jsou vyzbrojeni zbraní zvanou keris. Rituál začne knězem, zpíváním manter a používáním svěcené vody. Během procesu si osoba lehne na speciálně tkanou podložku s postavou Dewa Kama. Kněz jim vloží do úst malý klínek cukrové třtiny, aby měli otevřenou čelist, a kněz začne pilovat dva horní špičáky. Obřad končí společnou modlitbou v rodinném chrámu; ale oslavovaná osoba musí zůstat další tři dny izolována doma a jíst speciální jídla se šesti různými chutěmi: hořká, sladká, slaná, kořeněná, kyselá a spálená.

zdroj: Wonderslist, Bali, Villa Bossi Bali