Zajímavosti z Přimdy. Nejstarší hrad u nás se pyšní funkční středověkou toaletou

Přidat na Seznam.cz

Na západní hranici Čech je ve středověku pořádně rušno. Jakýsi drzoun tam postaví hrad, kterému dnes říkáme Přimda.  Zmiňuje se o tom v roce 1121 dokonce i kronikář Kosmas s poznámkou, že hrad postavili Němci na českém území.

Vězení pro hříšníky

Tím opovážlivým šlechticem je Děpolt II. z Vohburgu. Provinil se, protože jde o černou stavbu za hranicemi území, které vlastní. To si nesmí dovolit! Přemyslovský kníže Vladislav se mu proto pomstí a hrad dobude a zajme přitom celou jeho posádku. Přimda je nejstarším hradem vybudovaným na našem území. Později v roce 1126 nechá hrad přestavět Vladislavův nástupce, mladší bratr Soběslav. Později se poté stane vězením, ve kterém úpí různí hříšníci. Třeba Přemyslovec Soběslav II., když se pokusí v zemi o převrat s cílem uzmout si vládu. V chládku tu pobude i Přemysl Otakar II., když se vzbouří proti svému otci Václavovi I. Bohužel hrad časem zpustne.

Hovínka padají dolů

Kromě prvenství nejstaršího hradního objektu se Přimda pyšní ještě jednou zajímavostí. Zachovala se tu unikátní hradní toaleta, tzv. prevét. Tyto záchody typické pro hradní stavby vznikaly v arkýřích na vnějších zdech. Umisťovaly se na tzv. krakorce, hranoly, které vyčnívaly z paláce. Byly tedy doslova vysunuté ven. Znamenalo to, že jak jejich sedátko, tak i otvor byly už vně hradu. Exkrementy tak vlastní vahou padaly do příkopu dole. Pod otvor se umisťovala záklopka, aby lidem vykonávajícím potřebu netáhlo na zadek. Ve chvíli, kdy člověk potřebu vykonal, mechanismem se záklopka otevřela a obsah toalety spadl dolů.

Zdroje: www.hrad-primda.cz