Zámek Clos Lucé byl posledním domovem Leonarda da Vinciho

Přidat na Seznam.cz

V roce 1516 přijal italský renesanční génius pozvání krále Františka I. a usadil se ve Francii. Z Říma si přivezl své zápisníky a tři svá díla. Mona Lisa, Svatá Anna a Svatý Jan Křtitel jsou dnes uložena v Louvru. Kde ale slavný da Vinci žil?

Historie zámku Clos Lucé

Příběhy o původu zámku Clos Lucé se různí, ale většinou se uvádí, že panství daroval král Ludvík XI. někdejšímu kuchařskému pomocníkovi jménem Étienn le Loup, který se stal královým oblíbencem a byl povýšen do šlechtického stavu, uvádí web WomenOnTheRoad.

Hrad byl postaven v roce 1471 na dřívějších základech z 12. století. Jeho narůžovělé cihly jsou lemovány bílými kameny a původně se nazýval Manoir du Cloux nebo Château de Cloux.

Na pozemku byl také postaven mohutný holubník. Tato důmyslná stavba měla čtvercový exteriér a osmiúhelníkový interiér, stejně jako mnoho dalších prvků, které sloužily k péči o ptáky a odrazování dravců.

V roce 1490 hrad koupil král Karel VIII. a nechal jej zútulnit a upravit jako letní sídlo královské rodiny. Pro svou královnu Annu Bretonskou zde nechal postavit úchvatnou gotickou oratoř. Na jejích stěnách se později objevily nástěnné malby, včetně Zvěstování, které namalovali žáci Leonarda da Vinciho.

O několik let později měl král František I. vést válku v Itálii a setkat se s proslulým Leonardem, kterého si natolik oblíbil, že ho pozval do Francie. František I. také poskytl da Vincimu penzi a udělil mu titul „první malíř, inženýr a architekt krále“. Král se stal nejen jeho mecenášem, ale také umělcovým blízkým přítelem.

Da Vinci zde strávil poslední tři roky svého života

Posledním domovem slavného vynálezce a umělce se stalo Amboise, kde Leonardo da Vinci pracoval pro krále na nejrůznějších projektech, uvádí TouraineLoireValley. Da Vinci zemřel 2. května 1519 ve svém pokoji a byl pohřben nedaleko v kapli svatého Huberta na královském zámku Amboise.

Zámek Château du Clos Lucé, kdysi známý jako panství Cloux, je jedním z největších zámků na Loiře, které můžete v Touraine navštívit. Místnosti tohoto rozlehlého sídla z červených cihel vás přenesou do bohaté historie 16. století. Nachází se zde dvě vynikající ložnice a to ložnice Leonarda a pokoj Markéty de Navarre (královy sestry), kuchyně, radní sál i dílny. V několika dalších místnostech je také vystavena unikátní sbírka Leonardových vynálezů a nachází se zde i výjimečná zahrada.

S modely navíc můžete i manipulovat, což ocení zejména děti. Od roku 2021 nabízí nový muzejní prostor s názvem „Leonardo da Vinci, malíř a architekt“ pohled na významné dílo Leonarda da Vinciho, které předcházelo jeho výtvorům.

Zdroj: touraineloirevalley.co.uk, women-on-the-road.com, Youtube