Zámky na Orlici – francouzský fenomén na české řece. Velká část z nich je navíc v rukách starých šlechtických rodů

Přidat na Seznam.cz

Fenoménem Podorlicka jsou zámky na řece Orlici příhodně označované jako Česká Loira. Stejně jako na francouzské řece, zde Divoká Orlice v okruhu cca 9 kilometrů spojuje hned několik historických sídel. Velká část z nich je navíc v rukách starých šlechtických rodů, což je jejich dalším unikátem. Není proto výjimkou, že se zde potkáte s jejich šlechtickými majiteli.

Prohlídku zámků můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, cukrárnách či restauracích. Každý má svou specifickou nabídku. Zámky si tak nekonkurují, ale naopak se doplňují a návštěvníkům tak přináší na jednom místě velmi rozmanitou nabídku.

Zámek Častolovice

Kromě interiéru zámku je možné si v přilehlém parku prohlédnout také mini zvěřinec, rozárium a oboru s bílými daňky. Zámek je zařazen mezi nejlépe vybavené památky pro vozíčkáře a nevidomé osoby.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí

Prohlídkovým okruhem „Život v biedermeieru“ při zvláštních příležitostech provází sám majitel, hrabě František Kinský. Na zámku uvidíte skvostnou knihovnu a také krásný anglický park.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesanční perla s výjimečnou sgrafitovou výzdobou z dílny italských umělců. Natáčel se zde film Bathory a pohádka Krakonošovo tajemství. V bývalé sýpce vzniklo zajímavé Muzeum přírodovědy. Nejen děti ocení Babiččin dvoreček s domácími zvířaty.

Zámek Potštejn

Malebný barokní zámek, který nechal postavit hrabě Jan Ludvík Harbuval Chamaré v roce 1749. Nabízí hrané prohlídky v barokních kostýmech. Bubákov, Pohádkov a zámecký park nadchnou děti i dospělé.

Hrad Potštejn

Málokterý hrad se může pochlubit tak barvitou historií jako právě Potštejn. Už jste slyšeli o jeho dobývání Karlem IV. nebo o pokladu loupeživého rytíře Mikuláše?

Hrad Litice nad Orlicí

Hrad byl založen koncem 13. století za posledních Přemyslovců. Během staletí se stal domovem mnoha významných šlechtických rodů, jejichž přítomnost připomíná návštěvnická trasa.

A komu by tato kulturní přehlídka nestačila, ať se vydá o kousek dále na Kolowratský zámek do Rychnova nad Kněžnou, na rodné sídlo Colloredo-Mansfeldů do Opočna nebo na Tvrz Orlici do Letohradu. 

Zdroj: mojeorlickehory.cz