Zničená města: K těm nejznámějším nepatří jen Pompeje
Dějiny lidstva jsou plné příběhů měst, která byla v jediném okamžiku vymazána z mapy nebo postupně opuštěna svými obyvateli. Tato místa, kde se náhle zastavil čas, dnes přitahují historiky, dobrodruhy i běžné turisty. Vypráví totiž příběhy, které nám připomínají křehkost lidské civilizace tváří v tvář přírodním katastrofám, válkám nebo technologickým selháním. Zatímco některá z těchto míst se stala vyhledávanými turistickými atrakcemi s miliony návštěvníků ročně, jiná zůstávají zapomenutá nebo nepřístupná.

Pompeje – dokonale zachovaný římský život pod nánosy popela
Asi nejznámějším zničeným městem na světě jsou Pompeje, které byly v roce 79 n. l. pohřbeny pod vrstvou sopečného popela při výbuchu Vesuvu. Tato římská obchodní metropole s asi 20 000 obyvateli zmizela v jediném dni a byla zapomenuta na téměř 1700 let, než byla v 18. století znovu objevena.
Co činí Pompeje mimořádnými, je způsob jejich zániku – sopečný popel a pemza zakonzervovaly město v okamžiku katastrofy. Zachovaly se tak nejen budovy a ulice, ale i předměty denní potřeby, jídlo, nápisy na zdech a dokonce i těla obyvatel. Archeologové vytvořili sádrové odlitky těl obětí, které zachycují jejich poslední okamžiky.
Dnes jsou Pompeje jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí Itálie s více než 3,5 miliony návštěvníků ročně. Návštěvníci mohou procházet ulicemi, nahlížet do domů, obchodů, chrámů, lázní i nevěstinců a získat tak jedinečný vhled do každodenního života v římském městě.
Pro návštěvu je dobré vědět, že areál je rozsáhlý (44 hektarů) a prohlídka zabere minimálně 3-4 hodiny. V letních měsících bývá nesnesitelné vedro, proto je lepší přijet brzy ráno nebo mimo hlavní sezónu. Vstupné je 18 euro, ale existují kombinované vstupenky s nedalekým Herculaneem, dalším městem zničeným stejnou erupcí.

Pripjať – město duchů v zakázané zóně
Mnohem novější, ale neméně fascinující je příběh Pripjati, sovětského města založeného v roce 1970 pro pracovníky Černobylské jaderné elektrárny. Po jaderné havárii 26. dubna 1986 bylo všech téměř 50 000 obyvatel evakuováno a město zůstalo prázdné.
Na rozdíl od mnoha jiných opuštěných míst nebyla Pripjať vypleněna ani obydlena novými obyvateli – zůstala zamrzlá v čase jako dokonalý příklad sovětského města 80. let. V panelových domech, školách, nemocnici a dalších budovách zůstalo téměř vše na svém místě. Dnes již vegetace prorostla chodníky a náměstími, stromy vyrůstají z budov a příroda si pomalu bere zpět, co jí patřilo.
Od roku 2011 je Pripjať otevřena pro organizované turistické prohlídky. Návštěvníci musí mít povolení, které zajišťují specializované cestovní kanceláře, a pohybovat se pouze s průvodcem. Doba návštěvy je omezena na několik hodin, aby radiační zátěž zůstala v bezpečných mezích. Přísně zakázáno je cokoliv odnášet z oblasti nebo se dotýkat předmětů.
Zajímavostí je, že díky absenci lidské přítomnosti se oblast kolem Pripjati stala svéráznou přírodní rezervací, kde se daří vlkům, divokým koním Převalského, jelenům a mnoha dalším druhům zvířat.

Machu Picchu – ztracené město Inků
Ne všechna opuštěná města byla zničena náhle. Incké město Machu Picchu, vybudované ve výšce 2430 metrů nad mořem v peruánských Andách kolem roku 1450, bylo opuštěno zhruba o sto let později, pravděpodobně v důsledku španělské invaze a epidemií zavlečených evropskými dobyvateli.
Díky své odlehlé poloze uniklo pozornosti španělských dobyvatelů a zůstalo skryto až do roku 1911, kdy ho světu představil americký historik Hiram Bingham. Vzhledem k tomu, že nebylo nikdy vypleněno, zachovalo se v pozoruhodně dobrém stavu.
Dnes je Machu Picchu nejnavštěvovanější turistickou atrakcí Peru a symbolem incké civilizace. Pro ochranu tohoto unikátního místa byly zavedeny přísné limity – denně smí do areálu vstoupit maximálně 2500 návštěvníků a vstupenky je třeba rezervovat měsíce dopředu. Návštěvníci se musí držet vyznačených tras a je zakázáno odnášet jakékoli artefakty nebo kameny.

Angkor – džunglí pohlcené chrámy
Angkor v Kambodži byl kdysi největším předindustriálním městem světa, s rozlohou přes 1000 km² a populací možná až milion obyvatel. Toto hlavní město Khmerské říše, které prosperovalo mezi 9. a 15. stoletím, bylo postupně opuštěno po sérii vojenských porážek.
Na rozdíl od mnoha jiných starověkých měst nebylo nikdy zcela zapomenuto – místní obyvatelé vždy věděli o chrámech ukrytých v džungli. Pro západní svět však Angkor objevil až v 19. století francouzský přírodovědec Henri Mouhot.
Nejznámější částí komplexu je chrám Angkor Wat, největší náboženská stavba na světě. Fascinující je i Angkor Thom s chrámem Bayon, jehož věže zdobí obří kamenné tváře, a Ta Prohm, chrám, který byl záměrně ponechán částečně pohlcený džunglí, s masivními kořeny stromů obtáčejícími kamenné zdi.
Angkor je dnes hlavní turistickou atrakcí Kambodže s více než 2 miliony návštěvníků ročně. Areál je obrovský a ideální prohlídka trvá alespoň tři dny. Vstupenky se prodávají jako jednodenní (37 USD), třídenní (62 USD) nebo týdenní (72 USD).
Další fascinující opuštěná místa
Kromě výše zmíněných existuje mnoho dalších pozoruhodných opuštěných měst:
Petra v Jordánsku – starověké město vytesané do pískovcových skal, které bylo postupně opuštěno po změně obchodních tras. Dnes je přístupné turistům a známé především díky stavbě Al-Khazneh (Pokladnice), která se objevila v mnoha filmech včetně Indiana Jonese.
Hashima (Gunkanjima) – japonský ostrov, který byl kdysi nejhustěji osídleným místem na světě. Toto bývalé těžební město bylo opuštěno v roce 1974, když došlo uhlí. Dnes je částečně přístupné návštěvníkům a proslavilo se jako kulisa ve filmu Skyfall.
Kolmanskop v Namibii – město diamantové horečky, které vzkvétalo na začátku 20. století. Po vyčerpání diamantových nalezišť bylo v 50. letech opuštěno a dnes ho postupně pohlcuje poušť. Písečné duny pronikly do budov a vytvářejí surrealistickou scenérii.
Bodie v Kalifornii – zlatokopecké město, které v 80. letech 19. století mělo až 10 000 obyvatel. Dnes je zachováno ve stavu „zadržovaného rozkladu“ jako státní historický park, kde návštěvníci mohou vidět opuštěné ulice a budovy tak, jak je obyvatelé zanechali.
Ať už vás láká pochmurná atmosféra Pripjati, archeologické bohatství Pompejí nebo majestátnost Angkoru, návštěva těchto míst nabízí jedinečný pohled do minulosti a připomíná křehkost lidské civilizace.
Zdroje: UNESCO, National Geographic, Pompeii Archaeological Park, Peru Ministry of Culture, APSARA National Authority