Je lepší v trestních řízeních spoléhat na sebe nebo si vzít právníka?

Přidat na Seznam.cz

Ačkoli je problematika práva vnímaná jako hodně specializovaný obor, často v soudních řízeních spoléhají občané sami na sebe a vlastní síly. Je to ale dobrá cesta?

Případ se liší od každého případu. Pro začátek by bylo dobré alespoň shrnout, jakých soudních řízení se můžeme zúčastnit, ať již chtěně či nechtěně. Máme zjednodušeně dva druhy soudních řízení: Trestní řízení a občansko právní spor. Trestní řízení je od občansko právního sporu rozdílné. Důležité je ale připomenout, že se před soudem jakožto účastník řízení můžeme ocitnout ve zcela různých rolích.

Trestní řízení

V trestním řízení se můžeme ocitnout jako obžalovaný či jako svědek. Pokud jsme obžalováni, můžeme si zvolit právníka. Od určité výše trestní sazby jej mít musíme a pokud si jej nezvolíme sami, tak nám bude povinně přidělen soudem.

Občansko právní spor

V občansko právním sporu se můžeme ocitnout jakožto ten, kdo žalobu podává (žalující) či vůči komu je žaloba směřována (žalovaný). Důležité je říct, že v tomto sporu soudy hodnotí pouze důkazy, které jsou předloženy stranami.

Vzít si právníka v trestním řízení?

Vše je otázka většinou nákladů. Pokud jsme si jisti, že jsme se ničeho nedopustili, tak se nám platba za právní služby nevyplatí, ovšem když už jsme obžalováni, je zde jistá relevance, že budeme odsouzeni. Policisté si totiž často i vymýšlí skutkové stavy, tak aby měly případ rychle ze stolu, státní zástupci hloupě kopírují, a soudci jsou často i zlomyslní. Je to překvapivé, ale u soudů napracují pouze chytří lidé. Nemusíme jít daleko. Nedávno soudce dokonce manipuloval a pozměňoval výpovědi v trestním řízení ohledně Opencard, aby mohl obžalované odsoudit. Ministryně Benešová mu ale dala takzvaně nakonec výpověď. Soudce toho měl na svědomí samozřejmě více, odsuzoval žalované, i když skutek, pro který byli žalováni, se nikdy nestal.

Podobným případem je i soudkyně, která si vydávala trestní příkazy, i když se žalovaný skutek nikdy nestal, dokonce odsuzovala žalované pro skutky, pro které nikdy nebyl žalovaný zažalován. Soudit je možné pouze skutek, který je předmětem žaloby, nikoliv odsoudit za skutek, který jim není. Předsedkyně soudu, kde soudkyně působila, celou situaci ale zametala pod koberec. I to jsou případy v naší české justici. Zneužití funkce soudce se tiše přehlíží a soudce vesele působí dále.

I proto je lepší mít právníka, před kterým si soudce většinou nedovolí tolik. Česká justice je opravdu zmatená, a mnohé případy z poslední doby to jasně dokazují. Proč soudci vyloženě poškozují obžalované, nad tím však zůstává rozum stát.

Potřebujete advokáta v Praze? Advokát Praha. Potřebujete advokátní kancelář v Praze? advokátní kancelář Praha