Jak si vybrat repasovaný počítač nebo notebook?

Přidat na Seznam.cz

„Nebojím se počítačů. Bojím se jejich nedostatku.“– řekl trefně Isaac Asimov.
V současnosti je nás několik, kteří s ním souhlasíme. Jednoduše si neumíme představit své životy bez nich. Ale co se stane, když se nám pokazí počítač a potřebujeme najednou nový? Musíme být schopni vybrat si to správné zařízení. V tomto příspěvku ti s tím chceme pomoct.

Na co ho chceš používat?

Nejdůležitějším hlediskem bude jednoznačně to, na co ho chceš používat. Pokud chceš koupit počítač babičce na to, aby mohla skypovat se svými vnoučaty, kteří žijí v zahraničí, tak nepotřebuješ nejnovější herní PC (počítač nebo notebook optimalizovaný na počítačové hry). Stejně nemůžeš koupit teenagerovi zastaralý notebook, když na něm bude hrát nejnovější akční hry.

Počítač a notebook na běžné použití / domácí PC
Pokud počítač kupuješ vysloveně na zábavu, na surfování po internetu (např. pro svou babičku), tak rozumnou volbou je nějaký základní model. Ke shlédnutí filmů na Youtube, na scrollování na Facebooku, a na používání Office balíčku, bohatě postačí zařízení základní úrovně.
Na tyto účely, a na jednodušší úkoly většinou dobře poslouží počítač nebo levné notebooky vybavené i3 procesorem a 8 giga DDR3 RAM-em. Pro seniory je ideální volbou repasovaný notebook, nebo počítač. Jsou přímo stvořené na surfování po internetu, skypovaní a na udržování kontaktu s vnoučaty.

Pokud ho kupuješ pro babičku nebo dědečka, skvělým řešením jsou repasované počítače. U starší generace spíše záleží na spolehlivosti, než na jeho nablýskaném barevném vzhledu.

Počítač a notebook na práci – kancelářské PC
Pokud chceš pracovat na zařízení (např. současné používání Officu a jiných programů), vyplatí se koupě počítače se silnějším procesorem a větší pamětí. Např. Photoshop, AutoCad a různé kreslicí programy vyžadují větší výkon (silný procesor, větší paměť). Dále neignoruj ​​velikost úložiště a typ pevného disku. Rychlost lze dále zvýšit pomocí SSD (Solid State Drive).
Dalším důležitým hlediskem je pracovní prostředí, ve kterém se má počítač používat. Do dílen a průmyslového prostředí se doporučují notebooky s odolným krytem a nárazuvzdornou konstrukcí. Odolný kryt může posloužit i těm, kteří hodně cestují. Takový notebook totiž lépe zvládá peripetie cestování z dlouhodobého hlediska.

Gaming počítače – Herní PC
Pokud chce tvoje dítě hrát na počítači nejnovější hry, tak musíš sáhnout hluboko do své kapsy. Počítače zakoupeny pro tento účel jsou ty nejlepší, tím pádem jsou i nejdražší. Požitek ze hry ve velkém závisí na tom, jak rychlý je počítač, jak silná je grafická karta v něm, nebo jaké je chlazení počítače. Kdo by chtěl hrát vzrušující akční hru na málo výkonném a sekacím zařízení? Takový počítač vyžaduje kromě dobré grafické karty i silnější procesor (Intel i5 nebo novější), SSD a extra paměť (min. 8 GB DDR3).

Je dobrý nápad vybrat si pouze na základě ceny?

Jak si vybrat repasovaný počítač nebo notebook? Pokud přesně víš, kolik peněz chceš utratit na nákup počítače, můžeš drasticky zúžit okruh vhodných zařízení.
Cenový rozdíl v rámci konkrétní kategorie závisí na vybavení daného počítače (např. Procesor, SSD, paměť, grafická karta). Je lepší mít na paměti, že se vyplatí vybrat si kvalitu v rámci kategorií, t. j. rozhodnout se pro dražší modely.
Může se totiž stát, že s přihlédnutím k tvému rozpočtu si spokojeně koupíš levnější notebook. Časem můžeš zjistit, že je jeho kryt neodolný, rychle praskne, nebo na něm neběží ty nejnovější hry. Právě proto je lepší před nákupem zvážit převším poměr kvality.

Zdroj foto: Kylie Haulk/ Unsplash.com