Klášter Sümela, postavený na okraji rozeklaného útesu, je stovky let starý zázrak

Přidat na Seznam.cz

Klášter Sümela, postavený na zdánlivě nemožném místě, je posazený na okraji rozeklaného útesu v pontských horách v severním Turecku s výhledem na bujné lesy pod ním. Klášter je jedním z nejstarších v křesťanském světě a předchází slavné řecké kláštery Meteora o více než 700 let.

Umístění kláštera má svůj důvod

Původ názvu kláštera je nejasný, ale zdá se, že odkazuje na barvu „černou“ (melas) – možná kvůli uznání Karadaglaru (Černé hory), kde se nachází, nebo černých Madon, které jsou v oblasti běžné. To druhé se zdá být nejpravděpodobnější – místní obyvatelé nazývají klášter Meryem Ana (Panna Marie).

Klášter byl poprvé postaven ve 4. století a předpokládá se, že jej založili dva athénští kněží – Barnabáš a Sophronius – kteří našli v jeskyni ve skále ikonu Panny Marie. Skalní kostel byl vytesán do jeskyně kněžími a byl zasvěcen Panně Marii, uvádí web Faraway Worlds.

Historický zázrak

Okolí je krásné a cesta ke klášteru vede po klikaté cestě národním parkem. Samotný klášter je fascinující, zejména když byl nedávno byl obnoven tureckou vládou. Sümela je přes 1600 let starý starověký ortodoxní klášter, který se nachází ve výšce 1200 metrů na strmém útesu v oblasti Macka ve městě Trabzon. Klášter je postaven na skalách, je tedy obdivuhodné, že ho zde vůbec dokázali postavit, uvádí web Sumela.

Klášter je obrovský komplex, který byl postaven v průběhu času s novými částmi přidávanými podle potřeby. Fresky a další doplňky zdobící vnitřek kláštera vznikaly v různých obdobích. Je to jasně vidět v architektuře, malířském stylu i kamenictví. V prvních letech jeho vzniku neexistovalo velkolepé průčelí a klášterní část, která je jako středověký hrad, který dnes zdobí pohlednice, píše web Cab Istanbul.

zdroj: Cab Istanbul, Sumela, Faraway Worlds