Slavný sběratel přírodnin a lhář Enrique Stanko Vráz. Vráz roku 1894 vrátí do Evropy a v Praze přednáší o svých zážitcích
Někteří ho považují za lháře. On sám, cestovatel a sběratel přírodnin jménem Enrique Stanko Vráz nepopírá, že minimálně pokud se mluví o jeho mladých letech, rád si vymýšlel. Tajemný je i jeho původ. Podle některých odborníků ho porodila Češka, podle jiných možná Španělka.
Vydává se za Araba
Sám Enrique Stanko Vráz (1860–1932) dodává, že české krve moc nemá. Ve svém prvním cestovním pase třeba neváhá proškrtnout údaje o rodičích. Podle jedné teorie je Vráz zmizelým básníkem Karlem Illichmanem. Sám Vráz ale nesouhlasí. Další názory nabízejí třeba šlechtický původ. Faktem je, že Vráz výborně mluvil a psal v češtině, takže musel být s námi Čechy nějak úzce svázaný. Jak, to zůstává navzdory pátrání odborníků stále tajemstvím. Kolem svého původu záměrně mlží, je to i skvělá reklama pro jeho sbírky a přednášky. Přitahuje to posluchače a diváky. Během svého života procestuje Evropu, Sever i Jih Ameriky, Turecko, Thajsko, Čínu, Singapur. Aby při svém putování dokonale splynul s prostředím, převlékne se například za zchudlého Žida či Araba.
Loď se potopí
Sbírá přírodniny a posílá je do Evropy nebo je prodává místním. Zásilky míří do pražského obchodu Václava Friče, nebo také do Národního muzea. Na svém kontě má třeba 15 000 kousků všelijaké hmyzí havěti, ale spoustu dalších zvířat včetně ptáků nebo jiných přírodnin. Úspěšně se popere i s malárií, kterou se nakazí roku 1883. S přítelem Jaroslavem Brázdou podniká ve Venezuele s mízou z balatového stromu. Peníze vrazí do cest po amerických řekách. Vyplouvají na lodích Tucuso a Praga roku 1892, ovšem první plavidlo skončí pod hladinou a společně s ním i velká část přírodovědných sbírek. Když Brázdu přepadnou lupiči, nezbude jim než loď Praga prodat. Jakmile se Vráz roku 1894 vrátí do Evropy a v Praze přednáší o svých zážitcích, každého svým sugestivním vyprávěním nadchne. Připraví i výstavu živých exotických zvířat. Pražané se mohou pokochat pohledem na lenochody, vačice nebo sklípkany.
Zdroje: cesky.radio.cz, plus.radio.cz