Zámek Březina: lesnické učiliště i přístřeší Vlasty Buriana

Přidat na Seznam.cz

Na okraji rozlehlých račských lesů v obci Březina na Rokycansku leží empírový zámek ze 14. století, který je obklopen anglickým parkem přecházející v oboru. Jaká je jeho historie, a jak je to s ním dnes?

Historie

Původním panským sídlem v Březině byl místní hrad založený na skalnatém ostrohu ve 14. století. Hrad v 17. století téměř zcela zaniknul. Zbyla po něm věž upravena na zahradní altán v duchu romantismu. Ta je dochována dodnes. známá jako Salon, což je synonymum zahradního altánu.

Nedaleko hradní zříceniny postavil v letech 1790-1808 Jáchym ze Šternberka zámek – původně dvě menší budovy později spojené středním článkem v empírový celek, patrovou obdélnou stavbou s mohutným středním rizalitem, obklopenou anglickým parkem přecházející v oboru o rozloze. Chovali se zde daňci a mufloni.

Po Jáchymově smrti zdědil březinské panství jeho bratr hrabě Kašpar Maria Šternberk, jeden za zakladatelů Muzea Království českého (pozdější Národní muzeum, jemuž věnoval svou knihovnu a cenné vědecké, botanické a paleontologické, sbírky). Založil zde botanickou zahradu s mnoha vzácnými cizokrajnými rostlinami, jejíž zbytky můžeme vidět dodnes. V nedalekém Stupně si nechal postavit i hrobku, do níž umístil předvěký zkamenělý strom. Hrobka je zachovalá, ale otevírá se jen při vyjmečných příležitostech.

Šternberkové vlastnili březinský zámek do roku 1949. Po znárodnění bylo na zámku umístěno lesnické učiliště, které zde sídlilo až do roku 2002. Po roce 1990 byl zámek v restituci navrácen rodině Šternberků, konkrétně Zdeňku Sternbergovi, který zemřel v roce 2021. Současným majitelem je jeho syn Filip Sternberg.

Zajímavost

Ve 30. letech 20. století na zámku trávíval prázdniny komik Vlasta Burian.

Současnost

Zámek je veřejnosti nepřístupný, zato park ano.

Z parku se můžete vydat na nedaleké hradiště, z kterého je krásný výhled. Pod Salonem se nachází přírodní koupaliště, ve kterém se můžete v letních parných dnech smočit.

Zdroj: Wikipedie, Kudyznudy, Obec Březina