Dieng Plateau je sídlem bohů, které se nachází v Indonésii. Nachází se zde pozůstatky ze 7. století

Přidat na Seznam.cz

Název „dieng“, který v doslovném překladu znamená „sídlo bohů“, říká vše, co potřebujete vědět o tomto shonu malých starověkých chrámů zasazených do pozoruhodné sopečné krajiny Diengské plošiny. Mlhavá poloha, sirné prameny a barevná jezera z tohoto místa činí skutečně zázračné přírodní a kulturní místo.

V Dieng Plateau se nachází nejpozoruhodnější pozůstatky chrámů

Chrámy jsou pozůstatkem ze slavného období hinduistické říše na Jávě ze 7. a 8. století, informuje web IndonesiaTravel. Chrámy stojí na náhorní plošině ve výšce 2 000 metrů nad mořem a právě jejich mimořádné prostředí je činí nejpozoruhodnějšími. Předpokládá se, že toto místo bylo vybráno jako posvátná lokalita kvůli velkolepé krajině.

Podle bublajících bahenních jam, jasně zbarvených sirných jezer a husté mlhy obklopující náhorní plošinu návštěvníci snadno pochopí, proč staří Jávané považovali toto místo za sídlo nadpřirozených sil. Moderní návštěvníci náhorní plošiny jsou nadšeni nadpozemskou krásou tohoto místa a mnozí ji považují za docela strašidelnou.  

Každý z malých chrámů je pojmenován podle postav z eposu Mahábhárata, jako jsou Bima, Gatotkaca, Ardžuna a Srikandi. Předpokládá se, že tyto chrámy sloužily jako sídla hinduistických kněží, kteří zde šířili hinduistické učení.

Co dalšího v této krajině můžete vidět a podniknout?

Jezera Telaga Warna a Telaga Pengilon

Přírodní krásy této lokality jsou fascinující. Od jezer se zelenými a žlutými odstíny zvaných Telaga Warna až po nedotčené vody zrcadlícího se „zrcadlového“ jezera Telaga Pengilon, uvádí web TheWorldTravelGuy. Zrcadlové jezero je obzvláště působivé, protože nabízí dokonale zrcadlící se obraz krajiny. I když je zde patrný vliv těžby dřeva, protože mnoho stromů v okolí jezera bylo vykáceno, stále zůstává působivým přírodním úkazem.

Východ slunce v Sikuniru

Jednou z hlavních atrakcí Dieng Plateau je pozorování východu slunce nad horou Sundoro, jednou z aktivních jávských sopek. Oblíbeným místem pro tento účel je kopec Sikunir na východním okraji náhorní plošiny. Řidič vám pomůže najít výchozí bod stezky a samotná cesta je poměrně snadná. Z parkoviště je to na vrchol kopce strmá, ale krátká túra, která zabere jen asi 30-45 minut.

Pokračujte dál, dokud nedosáhnete nejvyššího bodu, kde se můžete vyfotografovat. Pokud na Dieng Plateu vychází slunce v 5:20 ráno, pak chcete být na vrcholu kopce nejpozději v 5:00, nebo možná dokonce v 4:45, abyste si mohli najít dobré místo pro fotografování.

Hill Terraces

Na náhorní plošině Dieng se nacházejí terasy s bramborami, jahodami a dalšími plodinami. Pokud máte více času, můžete se na některé z těchto kopců vydat pěšky, ale cesty a kopce v Diengu nejsou příliš přívětivé pro pěší túru. Úplně nejlepší způsob, jak si terasy prohlédnout, je použít dron.

Kráter Sikidang

Jedná se o velký kouřící sirný kráter doprovázený spoustou menších bublajících geotermálních hrnců. Můžete očekávat obvyklý zápach síry a také je tu spousta nevkusných ornamentů, které místo dělají ještě podivnější.  

Chrám Ardžuny

Na Dieng Plateu se nachází několik chrámů ze 7. století, které jsou vlastně jedněmi z nejstarších dochovaných staveb na ostrově Jáva. Chrám Ardžuny je v nejlepším stavu a vstup do něj je zdarma v rámci vstupenky, kterou jste si již koupili na kráter Sikidang.

Zdroj: theworldtravelguy.com, indonesia.travel, Youtube