Partita A Scacchi je italský festival, kdy se hraje šachová partie s živými figurami

Přidat na Seznam.cz

Šachy, ať už v jakékoliv podobě, jsou hra strategie a myšlení, takže to některé lidi docela nudí. Ovšem Italové našli způsob, jak touto hrou zaujmout i ty, kteří nemají rádi dlouhé a náročné hry. Každý druhý rok pořádají festival Partita a Scacchi.

Historie živých šachů

Historie festivalu sahá až do roku 1454, kdy Marostica, severoitalské město, patřila do Benátské republiky. Stalo se, že se údajně dva šlechtici zamilovali do krásné Lionory, dcery tehdejšího pána Marosticy. Jak bylo v té době zvykem, vyzvali se navzájem na souboj, ten  jim byl ale odepřen. Místo toho, jak pán města určil, měli hrát šachovou partii. Ta se měla odehrát na náměstí, a aby zaujala každého, šlo o šachovou partii živých figurek – tedy živí koně, lučišníci, pěšáci, apod.

Tento zvyk se drží stále a stejně jako před stovkami let se i dnes na “šachovnici” sejdou živé figurky. Marostica každé dva roky v září hostí lidskou šachovou hru, uvádí web Bored Panda, a to dokonce s takovou historickou přesností, že se jedná o pseudostředověký festival.

Festival je promyšlený do posledních detailů

Na rozdíl od mnoha jiných italských festivalových tradic je Partita a Scacchi pečlivě navržený tak, aby čerpal z běžných stereotypů středověkého a renesančního umění, architektury a literatury. Město vytvořilo událost, která je tak přesvědčivá, že publikum nikdy nezpochybňuje její autenticitu. Centrum města Marostica v Itálii je vykládané obří šachovnicí a nechybí ani budovy vyzdobené květinovými girlandami a prapory a po celém městě vlají vlajky.

zdroj: Archleague, Marostica Scacchi, Bored Panda