Údolí Horseshoe Bend je dílem přírody a přitom je náramně dokonalé! Má tvar koňské podkovy

Přidat na Seznam.cz

Příroda občas dokáže neuvěřitelné věci. Někdy jsou dokonce tak pravidelné, dokonalé a souměrné, že by jeden řekl, že musí být dílem člověka. Tak tomu je i u Horseshoe Bend, údolí s řekou, která vytvořila naprosto dokonalou koňskou podkovu. Nikde jinde než v Arizoně toto neuvidíte.

Přírodě toto dílo trvalo miliony let

Žádný jiný říční meandr neuchvátí fantazii tolik jako Horseshoe Bend. Řeka Colorado se zde obrací zpět k sobě, protože strávila tisíce let doslova vyřezáváním své cesty pouští. Části půdy se začaly opotřebovávat a erodovat, protože byly vystaveny větru a celkově počasí. Tato eroze odhalila kámen Navajo. Přesná poloha Horseshoe Bend byla vytvořena asi před 5 nebo 6 miliony let. Voda z řek byla zachycena na dně koryta, když se Colorado Plateau náhle zvedla.

Když řeka Colorado dosáhla Horseshoe Bend, začala se již prodírat mnoha vrstvami skály a tvarovat okolní oblast. Toto údolí je navíc neuvěřitelně dokonalé. Řeka se postupně zakřivila o 270 stupňů. Jednou z oslnivých charakteristik Horseshoe Bend je i jeho masivní velikost. Ohyb je široký asi 1280 metrů. Nejedná se o délku ohybu, ale spíše o vzdálenost mezi dvěma nejvzdálenějšími body křivky.

Krása už stála mnoho lidí život

Horseshoe Bend byl uváděn jako orientační bod pro národní rekreační oblast Glen Canyon, národní park Grand Canyon. Není proto divu, že se sem vždy hrnuly davy lidí. Tato majestátní kráska má ale také zničující temnou stránku. V místě ohybu dochází k mnoha úmrtím. Některé jsou úmyslné sebevraždy, zatímco jiné jsou jen nešťastné náhody. Toto místo je známé jako hlavní město sebevražd Arizony. Lidé sem totiž často chodí skočit.

zdroj: CNN, Discover Walks, National Park Service