Socha Svobody: Sedm hrotů představuje sedm oceánů a kontinentů. Byla rozebrána na 300 kusů a odeslána do USA

Přidat na Seznam.cz

Socha Svobody je jednou z nejznámějších památek na světě – a i když je jí více než 130 let, vypadá Lady Liberty stále báječně. Zde je pár oblíbených faktů, které dokazují, že socha je mnohem víc než jen další turistická atrakce.

Socha Svobody nosí sandály velikosti 879

Socha je vyrobena z mědi a bývala lesklé červenohnědé barvy (jako americká mince). K překvapení všech socha během následujících dvou dekád změnila barvu na zeleno-modrou patinu. Od základů podstavce až po pochodeň je socha vysoká 93 metrů a váží 225 tun. Když byla postavena v roce 1886, byla to nejvyšší železná konstrukce na světě. Socha Svobody nosí sandály velikosti 879 a má obvod pasu 11 metrů. Budete muset zdolat 377 schodů, abyste viděli 25 oken v její koruně – jejích sedm hrotů představuje sedm oceánů a kontinentů.

Socha byla darem Francouzů

Sochu svobody navrhl francouzský sochař Auguste Bartholdi. Obličej vymodeloval po své matce Charlotte a v podstatě vyhrál všechna ocenění Syn roku všech dob. Socha byla darem Francouzů Američanům a připomíná spojenectví obou zemí během americké revoluce a od té doby se stala nejen symbolem svobody, spravedlnosti a demokracie, ale je také na seznamu světového dědictví UNESCO.

Socha svobody sloužila jako maják

Socha byla dokončena a představena americkému velvyslanci ve Francii 4. července 1884. Zůstala tam, dokud nebyla rozebrána na 300 kusů, zabalena do 214 beden a odeslána do USA v roce 1885, kde byla znovu složena. Cesta přes Atlantský oceán trvala o týden déle, než bylo plánováno, a plavidlo převážející sochu o hmotnosti jedné tuny se málem potopilo v bouři.

V letech 1886 až 1906 sloužila Socha svobody jako maják. Síla nebyla dostatečně silná, aby dostatečně navedla lodě po západu slunce, a tak se maják Sochy Svobody po 16 letech uzavřel.

zdroj: Britannica, EF, National Geographic