Údolí smrti v USA – nejžhavější místo na světě. Padesátistupňová vedra nejsou nic neobvyklého

Přidat na Seznam.cz

Údolí smrti v Kalifornii je nejteplejší, nejsušší a nejníže položené místo v Severní Americe. Název vyvolává mrazení v zádech a souvisí s příběhem zlatokopů, kterým se jako zázrakem podařilo přežít cestu do zlatonosné oblasti Nevady, píše magazín Foxweather. Bez zásob vody a odpovídající přípravy je lepší sem nejezdit. Údolí smrti v USA láme teplotní rekordy. V sobotu 12. června zde bylo 50 stupňů Celsia, což není nejvyšší zaznamenaná teplota.

Jak píše web Britannica, Údolí smrti je jedním z největších národních parků ve Spojených státech. Park o rozloze 13 628 km2 tvoří rozmanitá pouštní a horská krajina: písečné duny, sopečné krátery, úzké kaňony a solná jezera. V noci vyjí kojoti a na obloze září tisíce hvězd. Je to také jedno z nejzrádnějších a nejžhavějších míst na světě. Drží rekord v nejvyšší zaznamenané teplotě vzduchu na světě: 56,7 °C. Danteho vyhlídka se stala kulisou pro film Star Wars: Epizoda IV. Co stojí za to vidět při cestě po nejžhavějším místě na světě?

Údolí smrti v USA – nejžhavější místo na světě. Padesátistupňová vedra jsou normou

Teploty v Údolí smrti jsou nejvyšší v USA, píše deník USA Today. Teploty vzduchu dosahující 50 °C nejsou neobvyklé. V létě se písek zahřívá až na nebo 94 °C. Teplotní rekord zde byl stanoven 10. července 1913. Teploměry tehdy ukazovaly 56,7 °C. Ve stejném roce byl také zaznamenán rekord v počtu dnů, kdy teplota v Údolí smrti přesáhla 53,3 °C. Neobvykle vysoké míry byly zaznamenány po dalších šest dní. Oblast parku je téměř bez stínu a vody. Průměrný úhrn srážek je méně než 50 mm za rok a relativní vlhkost je nižší než 1 %. Proto je Údolí smrti považováno za nejžhavější místo na Zemi, které vytváří úžasnou krajinu a láká turisty.

USA. Údolí smrti – co stojí za to vidět?

Národní park Death Valley se nachází na území dvou amerických států – Kalifornie a Nevady. Na výletě je nutné navštívit Zabriskie Point, což je vyhlídka s výhledem na barevné erodující skály, píše magazín TravelinUSA.

V roce 1975 označil filozof Michel Foucault cestu na toto místo za největší a nejzajímavější zážitek svého života. Dalším místem, které byste neměli vynechat, je Badwater. Vyschlé jezero, které se nachází 85 metrů nad mořem, je největší prohlubní na severoamerickém kontinentu a jedním z nejzajímavějších míst v Údolí smrti. Oblast, která je pokryta pravidelnými šestiúhelníkovými solnými skvrnami se stranami dlouhými přibližně 2 m, je přístupná turistům. Můžete se projít po speciální terase a cítit, jak vám pod nohama křupe sůl. Nachází se zde také meteorologická stanice, která zaznamenala výše zmíněný teplotní rekord. V centru Údolí smrti se nachází Artists Palette. Kopce neobvyklých barev – žluté, bílé, zelené, červené nebo modré. Nejintenzivnější odstíny se objeví kolem poledne. Pokud cestujete vozidlem s pohonem 4×4, stojí za vidění také Racetrack Playa. Vyschlé slané jezero proslulé svými bludnými kameny. Trvalo mnoho let, než vědci zjistili, proč se velké balvany pohybují po povrchu navzdory fyzikálním zákonům. Záležitost nakonec objasnil výzkum týmu paleobiologů ze Scripps Institution of Oceanography v San Diegu. V roce 2011 namontovali na 15 skal zařízení s GPS, která se aktivují při jejich pohybu. Byli přesvědčeni, že na jakékoli účinky si budou muset počkat asi deset let, a svůj podnik označili za „nejnudnější experiment, jaký byl kdy přeložen“. Tento jev však mohli pozorovat již v roce 2013. Ukázalo se, že je nutná vzácná kombinace podmínek. Po vydatných deštích musí být dno údolí pokryto hlubokou vrstvou vody, aby se v mrazivé noci na povrchu vytvořila dostatečně silná vrstva ledu, a přes den musí slunce led ohřát tak, aby popraskal a vytvořil velké vrstvy plovoucí na vodní hladině.

Zdroj: Foxweather, Britannica, USA Today, TravelinUSA