Azadi Tower je symbolem Íránu. Nachází se uprostřed náměstí Azadi, hlavního vchodu a východu z města

Přidat na Seznam.cz

V roce 1967 se konala soutěž mezi íránskou architekturou na návrh symbolu pro zemi. Inženýr Hossein Amanat zvítězil a byl vybrán pro stavbu. V roce 1972 byla věž Azadi uvedena do provozu pod názvem Shahyad Tower. Do seznamu národních památek Íránu byl zapsán 16. března 1972.

Věžová architektura je kombinací sassanidské, achajmenovské a islámské architektury

Hlavní oblouk uvnitř věže je symbolem sasánovské éry, paralelní základny připomínají architekturu achajmenovského stylu a její horní oblouk je inspirován islámskou architekturou. Hossein Amanat využil prvky íránské architektury, jako je Windcatcher, Chahartaq, perská zahrada, íránský bazar a velkolepé dlaždice, aby zdvojnásobil krásu této památky a pomohl turistům pochopit íránskou kulturu a civilizaci.

Tato věž je postavena jako brána s výškou asi 45 metrů od země a má osm samostatných sekcí. V této věži jsou 4 fasády, které jsou navzájem symetrické – samozřejmě větší pozornost přitahují hlavní pohledy na západ a východ. Skládá se ze čtyř podlaží se dvěma schodišti a čtyřmi výtahy. Při stavbě hlavních dveří byl použit Hamedanský žulový kámen a kameny podlah jsou z kamenů Kurdistánského perlového dolu. V suterénu věže je dokonce několik divadel, galerií, knihoven a muzeí.

Věž Azadi byla postavená u příležitosti 2 500 let od vzniku Perské říše, nyní je nejznámější dominantou Teheránu. Více než 8 000 bílých mramorových bloků z Esfahánu i samotný hlavní oblouk zapouzdřuje tisíciletí perské historie.

zdroj: AzadiTower, Visit Iran, EnjoyTravel