Chand Baori není jen tak obyčejná studna. Jedná se o tisíc let starý zázrak. Tento skvost dokázali lidé postavit i bez moderních technologií

Přidat na Seznam.cz

Schodišťová studna Chand Baori v malé radžasthánské vesničce Abhaneri je jednou z největších a nejstarších schodišťových studní v Asii. Návštěva Chand Baori vám umožní nahlédnout do toho, jaký byl život v Indii před stovkami let a uvědomit si, co vše dokáží lidé postavit i bez moderní techniky.

Tísíc let starý zázrak

Dnes, bez ohledu na to co chcete stavět, stačí poměrně málo a moderní technika vám vaše přání splní. Představte si ale, že nemáte chytré počítače, které by vám připravily návrhy, nebo bagry a další techniku, která by práci odvedla. Právě proto je studna Chand Baori přímo zázrakem, u kterého si uvědomíte, co vše lidské ruce dokáží. Indie představuje asi polovinu všech světových málo známých památek, uvádí web ArchDaily, a právě Chand Baori je jednou z těch nejzajímavějších.

Chand Baori byl postaven v 8. a 9. století a má 3500 úzkých schodů uspořádaných v dokonalé symetrii, které sestupují 20 m na dno studny. Před staletími byly ve vyprahlých zónách Rádžasthánu vybudovány studny, aby poskytovaly vodu po celý rok. Dnes již stavba není využívána jako studna, ale její nádherná geometrie přitahuje místní i zahraniční návštěvníky, uvádí web Chand Baori.

Sešlosti, domov královské rodiny i centrum obchodu

Studna byla postavena tak, aby měla na nejvyšší úrovni zastřešené stánky, kde se prodávalo jídlo a různé další nezbytnosti. Dále je zde 13 úrovní schodů (celkem přes 3000 schodů), které sestupují dolů k vodě. Na jedné straně, spíše než schody, jsou pokoje určené pro místní královské rodiny, když se přišli vykoupat a užít si chlad na schodech, píše web Kate Aboard. Schody obklopují vodu ze tří stran, zatímco čtvrtá strana se může pochlubit třípatrovým pavilonem s krásnými vyřezávanými džharokhami, galeriemi podepřenými na pilířích a dvěma vyčnívajícími balkony s nádhernými sochami.

zdroj: ArchDaily, Chand Baori, Kate Aboard