Kappadokie je turecká oblast, která je plná pohádkových skalních útvarů. Navíc nabízí panoramatické pohledy z horkovzdušeného balonu

Přidat na Seznam.cz

Kappadokie je oblast ležící v Turecku, která je plná zvláštních skalních útvarů. Jsou tak jedinečné, že je těžké uvěřit, že skutečně existují, dokud je neuvidíte na vlastní oči. Pokud chcete navštívit místo, které je jako vstup do jiného světa, pak si Kappadokii zařaďte na seznam míst, která byste měli navštívit.

Historie Kappadokie

Ve starověké geografii se Kappadokií nazývala rozsáhlá vnitrozemská oblast Malé Asie. V Kappadokii se nachází několik podzemních měst, která z velké části využívali první křesťané jako úkryty. Z této oblasti pocházel mimo jiné také další konstantinopolský patriarcha Jan Kappadocký, který zastával svůj úřad v letech 517-520. Po většinu byzantské éry zůstávala relativně nerušena konflikty v oblasti, nejprve se Sásánovskou říší a později proti islámské expanzi vedené Araby.

Geografie

Oblast je dnes světoznámou a oblíbenou turistickou destinací, neboť se zde nachází mnoho oblastí s jedinečnými geologickými, historickými a kulturními prvky. Kappadokie leží jihozápadně od velkého města Kayseri, odkud je letecké a železniční spojení do Ankary a Istanbulu. Tato lokace je z velké části podložena sedimentárními horninami, které vznikly v jezerech a potocích, a ignimbritovými usazeninami vyvrženými dávnými sopkami přibližně před 9 až 3 miliony let (epocha pozdního miocénu až pliocénu). Skály v Kapadocii poblíž Goreme erodovaly do stovek velkolepých sloupů a minaretů. Sopečné usazeniny jsou měkké horniny, které obyvatelé vesnic v srdci Kappadokie vytesali do podoby domů, kostelů a klášterů.

Co zde podniknout?

Let horkovzdušným balónem

Let horkovzdušným balonem v Kappadokii se rychle stává jednou z nejvyhledávanějších činností v této dechberoucí destinaci. Denně se zde vznáší do vzduchu stovka balonů a není těžké pochopit proč. Scéna z ptačí perspektivy působí opravdu pohádkově.

Každý rok si v Kappadokii užije let horkovzdušným balonem více než půl milionu lidí, což je neuvěřitelné číslo, které z tohoto regionu dělá světovou jedničku v oblasti horkovzdušných balonů. Let balonem si ale musíte rezervovat předem.

Výlet do Údolí růží

Turistická stezka Údolím růží v Kappadokii se vine neuvěřitelně jedinečnou oblastí s ostrými hřebeny, které jsou zbarvené do růžova, zejména při západu slunce! Během tisíců let se hřebeny zformovaly a vytvořily jedinečnou zvlněnou krajinu. Téměř po celou dobu je jedna strana hřebene na slunci, zatímco druhá je ve stínu, což ještě více zdůrazňuje ostrost a měřítko těchto pískovcových útvarů. Růžové údolí je jedním z nejunikátnějších míst v Kappadokii, protože zde najdete nejen neuvěřitelné skalní útvary, ale v této konkrétní oblasti mají minerály v pískovci růžový nádech.

Západ slunce v Červeném údolí

Pokud jde o pěší turistiku v Kappadokii, je těžké vynechat Červené údolí. Ostré pískovcové hřebeny září sytou, zářivě červenou barvou, když se slunce v posledních okamžicích západu vpíjí do krajiny. Červené údolí je další lokací, kterou rozhodně nesmíte vynechat.  

Lover’s Hill

Tato panoramatická vyhlídka na západ slunce ve městě Goreme je ideálním místem pro pozorování východu slunce, a proto je ráno při východu a samozřejmě i při zmíněném západu slunce poměrně přeplněná. Přesto ale tento výhled rozhodně stojí za to.

Seznam toho, co vidět v Kappadokii je nekonečný. O to víc, proč do této pohádkové turecké oblasti zavítat!

Zdroj: journeyera.com