Sveti Stefan: Původní rybářská osada se stala luxusním hotelem

Přidat na Seznam.cz

Jen málokteré místo na světě je tak opuštěné a zároveň tak často navštěvované jako Sveti Stefan. Původní rybářská osada leží na malém ostrově nedaleko pobřeží a s okolním světem ji spojuje jen úzký most. Postupem času se ale ze zapadlé osady stalo sídlo luxusního hotelu.

Zpět do historie

V 15. století zde žili Černohorci, kteří žili v kamenných domech v tehdejší rybářské osadě. Z té se pak stala pevnost, jak píše web European Heritage Days, když klan Pastrovićů pomáhal bránit město Kotor od nájezdů Osmanské říše. Do osady se příslušníci klanu vrátili s bohatou kořistí. Díky pokladům Turků se pak osada přestavěla na pevnost, kde byl vybudován i kostel zasvěcený arcivévodovi Stefanu Prvomučenikovi, podle kterého dostala pevnost jméno.

Obyvatelé se postupně vystěhovali

Počátkem 19. století zde žilo 400 lidí. Pak se ale začala Černá Hora ekonomicky rozvíjet, a původní obyvatelé, kteří se živili rybářstvím, se z ostrova odstěhovali. Zbylo zde jen 30 rodin, a i ty se v roce 1955 vystěhovaly, píše web placesofjuma.

Z osady luxusní hotel

Roku 1960, tedy jen 5 let poté, co se z ostrova odstěhovaly poslední rodiny, byl na ostrově otevřen hotel. Ten pak, dle webu discovermontenegro, roku 1972 získal i ocenění jako nejlepší hotel na světě, a jeho hosty byly i významné osobnosti, jako například Marilyn Monroe nebo Claudia Schiffer.

zdroj: europeanheritagedays, placesofjuma, discovermontenegro