Quay House je nejmenší dům ve Velké Británii. Dům je ale dvoupatrový

Přidat na Seznam.cz

Mnoho lidí touží po obrovských domech, kde najdete ohromné místnosti, přepychový nábytek a luxusní vybavení. Quay House je ale důkazem toho, že vlastně nic z toho ke štěstí nepotřebujeme. Tento dům je tak malý, že i jeden člověk se sem stěží vejde, ale přesto měl dům svého majitele, a nejen jednoho.

Nejmenší dům v Británii

Samozvaný „nejmenší dům ve Velké Británii“, známý Quay House, nebo House of Conwy, je rozhodně maličký příbytek, ale ve skutečnosti vypadá docela útulně. Miniaturní dům vznikl v 16. století a sloužil až do roku 1900, kdy byl na příkaz městské rady nucen odejít konečný nájemce. Pokud jde o prostor, malý dům měří pouze 3,05 × 1,8 metru, ale překvapivě je dokonce dvoupatrový.

První patro je věnováno obytné části s místností na uhlí a otevřeným krbem a vodovodním kohoutkem zasunutým za schodištěm. V patře se nachází stísněná ložnice, která má také malý výklenek pro skladování. Nejmenší dům ve Velké Británii najdete na konci terasy domů na nábřeží Conwy a svým způsobem se jedná o britskou kulturní památku.

Historie v současnosti

Původně byl Quay House dům mistra přístavu, ale později se stal františkánským klášterem, poté klášterem a nakonec hotelem v soukromém vlastnictví. V domě se trvale nebydlí od doby, kdy jeho poslední majitel před více než stoletím odešel, ale interiér byl zachován, aby poskytl pohled na život velšského rybáře. Návštěvníci si mohou malý domov krátce prozkoumat a obvykle je přivítá žena v tradičním velšském oděvu. Mohou prozkoumat první patro, ale druhé patro je příliš nestabilní, i když hosté mohou stále nahlížet hlavou do dosud zařízené ložnice.

zdroj: Atlas Obscura, Visit Conwy, The Quay House