Na filipínském ostrově Palawan se můžete vydat do podzemí po řece Puerto-Princesa

Přidat na Seznam.cz

Puerto-Princesa národní park, který najdete na západním pobřeží filipínského ostrova Palawan. Je to místo, kde najdete krásné bílé písečné pláže a zeleň. Nachází se zde stejnojmenné město, ale i řeka.

Palawan, nejzápadnější filipínská provincie, je dokonalý ostrov jako žádný jiný. Přenese vás do nádherného tropického ráje, který je domovem nádherných palawanských pláží a bohaté biologické rozmanitosti. Kromě úchvatných pláží je také domovem jednoho z nejznámějších výletů na Filipínách a nejlepších turistických míst v Puerto Princesa, prohlídky podzemní řeky Puerto Princesa.

Světoznámý národní park Puerto Princesa Subterranean River je od roku 1999 zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

Nejlepší doba pro návštěvu podzemní řeky

Nejlepší doba pro návštěvu Puerto Princesa je v období sucha, tedy od listopadu do května. Nejteplejší měsíce jsou od března do května, zatímco jeho vlhké období trvá od června do října. Cestu do podzemní řeky využijte co nejlépe v období sucha, protože vlny jsou klidnější. Je také menší pravděpodobnost, že by váš výlet byl zrušen nebo odložen kvůli špatnému počasí. Nezapomeňte však čas od času zkontrolovat aktuální informace o počasí.

Co očekávat od prohlídky podzemní řeky v Puerto Princesa

Podzemní řeka Puerto-Princesa je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Z letiště Puerto Princesa musíte cestovat do Sabangu a v terminálu San José nasednout na džíp, autobus nebo dodávku, která vás odveze do Sabangu, což může trvat dvě až tři hodiny.

Nejprve si však musíte zajistit povolení. Jedná se o vládní iniciativu, jejímž cílem je kontrolovat počet turistů, kteří chráněnou oblast navštíví. Připravte si platný průkaz totožnosti, uhraďte poplatek a získejte povolení.

Poté se musíte vydat přímo do přístavu Sabang a zajít do kanceláře cestovního ruchu. Tam předložíte povolení a zaplatíte poplatek za ochranu životního prostředí, poplatek za loď a povinného audioprůvodce. Bude vám přiřazen člun, který vás odveze ke vstupu do podzemní řeky.

Poté nastoupíte na menší loď, která vás dopraví dovnitř podzemní řeky. Průvodce nebo lodník vám pomocí reflektoru ukáže úchvatné stalagmity a stalaktity, skalní útvary a obyvatele jeskyně jako jsou netopýři, ptáci a různí plazi.

Prohlídka podzemní řeky trvá přibližně 45 minut. Po skončení vás větší loď dopraví zpět do přístavu Sabang.

Pokud se rozhodnete pro tuto jedinečnou cestu, nebuďte zklamaní, že vás loďky dopraví pouze dva kilometry do nitra podzemního labyrintu a ne na celých osm kilometrů. Je to především z důvodu bezpečnosti. I tak tento výlet stačí k tomu, abyste si z něj odnesli spoustu zážitků.

Zdroj: guidetothephilippines.ph, Youtube