Yellowstonský národní park, nekonečná příroda a nejkrásnější přírodní gejzíry

Přidat na Seznam.cz

Široká údolí protékaná řekami, gejzíry chrlící vodu, dramatické vrcholy na obzoru: tato nezkrotná příroda na severozápadě USA fascinovala lidi už v 19. století. A to natolik, že tato oblast ve státě Wyoming byla vyhlášena prvním národním parkem na světě, jak napsal Der Spiegel.

Dokonce i jeho název vzbuzuje touhu po putování: Yellowstone. 1. března uplyne 150 let od založení parku, který je v plném rozkvětu, ale zároveň je ohrožen. V roce 1872 to byl tehdejší americký prezident jménem Ulysses S. Grant, kdo nařídil ochranu území o rozloze téměř 8000 km2. Park „se tímto vylučuje z osídlování, obývání nebo prodeje podle zákonů Spojených států a jako veřejný park nebo rekreační oblast pro užívání a potěšení lidí,“ stálo v návrhu zákona.

A pozemek je skutečně výjimečný. Yellowstone je jádrem většího ekosystému, podle parku jednoho z největších téměř nedotčených ekosystémů na světě. Magma pod povrchem poskytuje jednu z nejaktivnějších a nejrozmanitějších krajin geotermálních pramenů. Polovina aktivních gejzírů na světě se nachází v Yellowstonu. Kromě toho zde žije mnoho divokých zvířat: medvědi grizzly a černí, vlci, bizoni, kojoti, orli nebo pumy. Nachází se zde také 25 historických a kulturních památek.

Nejlepší nápad, jaký kdy USA měly

Yellowstonský národní park od jeho založení navštívily miliony a miliony lidí a většina z nich by se shodla se slavným americkým ekologem Wallacem Stegnerem na jeho kráse. Stegner kdysi řekl, že národní parky jsou nejlepší myšlenkou, jakou kdy USA měly. „Jsou skrz naskrz americké, skrz naskrz demokratické, ukazují naše nejlepší, nikoli nejhorší stránky, “ řekl.

Zároveň se Yellowstone pokouší o jakési americké vyrovnání. Ponechat přírodu nedotčenou, ale zároveň ji zpřístupnit všem. To znamená: mladí i staří, sportovci i lidé s nadváhou a v ideálním případě také dostupnost s obrovskými americkými pick-upy. V tomto ohledu je Yellowstone také kompromisem.

Podle ředitele parku Shollyho se to odráží i v přírodním vývoji. „V roce 2022 mohu s potěšením konstatovat, že ekosystém v Yellowstonu je nyní celkově zdravější, než byl předtím, než se Yellowstone stal parkem,“ řekl nedávno při prezentaci ke 150. narozeninám parku.

Jedna z největších hrozeb pro planetu je však zároveň největší hrozbou pro park. Změna klimatu je zřejmě největší hrozbou pro Yellowstone a naši schopnost chránit druhy a pomáhat jim přizpůsobit se. Boj proti klimatické katastrofě ve Wyomingu se stává také bojem o jeden z nejstarších národních parků na světě.

Zdroj: Der Spiegel