Kirkjufell je nejznámější hora na Islandu. Objevila se dokonce v seriálu Hra o trůny

Přidat na Seznam.cz

Kirkjufell, neboli „Kostelní hora“, je výrazně tvarovaný vrchol na severním pobřeží islandského poloostrova Snæfellsnes, jen kousek od města Grundarfjörður. Pro svůj dramatický tvar a dokonalou polohu na pobřeží bývá často označována za „nejfotografovanější horu Islandu“.

Fotografování na Kirkjufellu a vodopádu Kirkjufellsfoss

Kirkjufell, který dosahuje výšky 463 metrů, je impozantní dominantou. Po staletí působily nápadné svahy Kirkjufellu jako vizuální orientační bod pro mořeplavce a cestovatele. V poslední době přitahuje pozornost amatérských i profesionálních fotografů. V blízkosti Kirkjufellu se nachází klidný vodopád Kirkjufellsfoss.

Kirkjufell a Kirkjufellsfoss v zimě

Na úpatí hory najdou návštěvníci také jezero. Za klidných a jasných dnů se v tomto jezeře odráží dokonalý zrcadlový obraz Kirkjufellu, což jen umocňuje fantastické fotografické příležitosti v okolí této oblasti. Barvy Kirkjufellu se navíc mění s přibývajícími ročními obdobími.

V létě je hora svěže zelená a plná života, zatímco v zimních měsících se její tvář zbarvuje do pusté hnědé a bílé barvy. Nejpůsobivější je samozřejmě pod půlnočním sluncem v týdnech kolem červnové rovnodennosti a za polární záře, kterou je nejlépe vidět od září do dubna.

Je Kirkjufell hora Arrowhead ve Hře o trůny?

Ano, je. Objeví se v 7. sérii, když se naši hrdinové vydají na sever od Zdi. Hora byla místem natáčení, i když herci hráli na zeleném plátně.

Putování na Kirkjufell

Na vrchol Kirkjufellu vede poměrně strmá stezka, z níž se otevírají nádherná panoramata okolních polí, pobřeží a řek. Výstup na horu trvá zhruba hodinu a půl a další hodinu a půl trvá cesta zpět dolů.

Vzhledem ke strmému převýšení a zrádné stezce je možné ji zdolávat pouze v létě a na Kirkjufell byste se měli vydat pouze v případě, že jste velmi zkušení a sebevědomí horolezci, nejlépe v doprovodu odborného průvodce. V posledních letech se na této hoře bohužel staly tři smrtelné nehody.

Jak se dostat na Kirkjufell

Kirkjufell se nachází v těsné blízkosti městečka Grundarfjörður na poloostrově Snæfellsnes, které je vzdálené něco málo přes dvě hodiny jízdy od hlavního města Islandu, Reykjavíku. Z Grundarfjörðuru se po silnici Snaefellsnesvegur 54 dostanete za několik minut na západ k úpatí Kirkjufellu.

Zdroj: GuideToIceland