Kráter Ngorongoro je jednou z hlavních atrakcí v Tanzánii. Odehrává se zde také Velká migrace

Přidat na Seznam.cz

Když lidé plánují své dobrodružství v Tanzanii, vždy je na prvním místě Národní park Serengeti. Ale Tanzanie toho může nabídnout mnohem víc a byla by naprostá škoda je vynechat. Zejména proslulou chráněnou oblast Ngorongoro.

Světové dědictví UNESCO

Každý vášnivý cestovatel by si chtěl odškrtnout co nejvíce míst světového dědictví a to zejména pokud místo slibuje zážitky, o kterých se vám ani nesnilo. Chráněná krajinná oblast Ngorongoro, která je od roku 1979 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, takovým místem je. Její hlavní dominantou je ohromující kráter Ngorongoro, který je známý tím, že je největší neaktivní a neporušenou sopečnou kalderou na celém světě.

Jak kráter vznikl?

Ngorongoro byl obrovský aktivní vulkán, pravděpodobně větší než Kilimandžáro, když sopka vybuchla asi před 8 miliony let. Její kužel se zhroutil a zanechal po sobě kráter nebo spíše „kalderu“ hlubokou 600 m, širokou 16 km a o rozloze 265 km². V roce 2015 oficiálně prohlášen za jeden ze sedmi přírodních divů Afriky. Někteří jej také označují za „kolébku lidstva“.

Africká rajská zahrada

Když se řekne „chráněná oblast Ngorongoro“, většina lidí si automaticky představí světoznámý kráter Ngorongoro. A to vám opravdu nemůžeme mít za zlé.

Na otevřených pastvinách na dně kráteru lze spatřit mnoho posledních tanzanských nosorožců černých, kteří se pasou obklopeni některými z 20 000 velkých zvířat, která kráter obývají, včetně lvů, gepardů, zeber a gazel.

Je to také jedno z nejlepších míst, kde můžete spatřit kriticky ohrožená zvířata. Kráter Ngorongoro, který je domovem jedné z nejhustších známých populací masajských lvů, zaručuje akční a srdceryvnou podívanou. Ve skutečnosti se zde také odehrává největší migrace zvířat na světě, Velká migrace.

Jedinečné prostředí

Představte si jiné místo na světě, kde můžete spatřit tak jedinečné prostředí s rozmanitou krajinou, bohatou faunou a flórou a ekosystémem jako nikde jinde. Chráněná oblast Ngorongoro zahrnuje horské lesy, lesy, pastviny, jezera, bažiny a dvě velké řeky. Nemluvě o soutěsce Oldupai a Laetoli.

U jezera Makat lze často pozorovat plameňáky a brzy ráno a pozdě odpoledne je ideální doba pro pozorování leopardů číhajících v okolí Lerai, zatímco sloni využívají jeho dostatek stínu uprostřed dne.

Mimo kráter na náhorních kopcích Masajové nadále pasou svůj dobytek a kozy, jak to dělali po celá léta. Masajové v tradičním oblečení s naloženými osly se mohou procházet podél zeber a pakoňů. Lidská obydlí na náhorní planině jsou tím, co odlišuje chráněnou oblast Ngorongoro od národních parků a co je pro turistiku v této oblasti klíčové.

Většina pěších túr se odehrává na stezkách pro dobytek a noci se tráví tábořením mezi masajskými bomasami, což návštěvníkům umožňuje komunikovat s Masaji v jejich vlastním prostředí a poznat jejich kulturu.

Poznávání této málo navštěvované části země je rozhodně dobrodružstvím, které do smrtí nezapomenete.

Zdroj: GoSheniSafaris, NasikiaCamps