Fehmarn je německý ostrov plný slunečního svitu. Narazíte tu na malebná jezera a rozmanitou přírodu

Přidat na Seznam.cz

Díky 2 200 hodinám slunečního svitu ročně, nekonečným přírodním plážím na 78 kilometrech pobřeží, malebným jezerům a členitým útesům je Fehmarn okouzlující prázdninovou destinací.

O ostrově Fehmarn

Fehmarn je jediným ostrovem Šlesvicka-Holštýnska v Baltském moři a zároveň městskou aglomerací Šlesvicka-Holštýnska, která vznikla v roce 2003 sloučením všech obcí na ostrově. S rozlohou 185 km2 je tak Fehmarn třetím největším německým ostrovem.

Název ostrova pochází ze slovanského „fe mer“, což znamená „ležící u moře“. Dne 3. května 1580, za hraběte Johanna, obdržel Fehmarn od dánského krále Fridricha II. vlajku s dnešním vzorem, zlatou korunou na modrém pozadí. Odkazuje na rod Oldenburků, tehdejší a dnešní dánský královský rod. Historické údaje o koruně na modrém pozadí pocházejí z roku 1349. Pro mnohé však koruna symbolizuje úrodnou půdu, zatímco modré pozadí představuje moře.

Jako součást Vogelfluglinie, přímého dopravního spojení mezi kodaňskou a hamburskou aglomerací, je Fehmarn od roku 1963 spojen s pevninou mostem Fehmarn Sound. Existuje také 19 km dlouhé trajektové spojení z Puttgardenu na severu do Rödby v Dánsku. Fehmarnský Staberhuk je nejvýchodnějším a Marienleuchte nejseverovýchodnějším bodem Šlesvicka-Holštýnska.

Co na ostrově podniknout?

Návštěva největšího města na ostrově Burg auf Fehmarn

Kostel sv. Mikuláše v Burg auf Fehmarn je jedním z nejstarších dochovaných kostelů na ostrově v Baltském moři. Bývalé hlavní město Fehmarnu je živým centrem ostrova. Úzké uličky, dlážděné ulice a staré hrázděné domy poskytují tu správnou atmosféru při pohodové procházce starým městem. Kolem tržního náměstí najdete množství malých obchůdků, restaurací, kaváren a barů, ale také za vidění stojící kostel svatého Nikolaje a radnici z červených cihel.

Muzea ve Fehmarnu

Ve Fehmarnu se nachází úžasně velké množství menších, ale hodnotných muzeí. Například v posledním existujícím plachtovém větrném mlýně v Evropě, ječmenném mlýně Jachen Flünk v Lemkenhafenu, postaveném v roce 1778, dnes sídlí muzeum mlýnů, Fehmarnské muzeum v Burgu ukazuje ve 22 výstavních místnostech zajímavé exponáty o geologii a historii ostrova a muzeum Übersee – Kunst – Kultur – Völkerforum (Zámoří – Umění – Kultura – Lidové fórum) vystavuje sbírky tradičního umění a řemesel z různých kontinentů.

Procházka přístavem

Ve fehmarnském přístavu Burgstaaken kotví rybářské lodě i menší a větší jachty. Vrcholem přístavu Burgtiefe je 16,50 m vysoká, bezbariérová a volně přístupná vyhlídková věž. Na vyhlídkovou plošinu vás vyveze 72 schodů nebo výtah. Odtud se vám naskytne nádherný výhled na Burgtiefe, přístav, jezero Burger Binnensee a Baltské moře. Spojení Fehmarnu s Dánskem zajišťuje trajektový přístav Puttgarden. Odtud vyplouvají každých 30 minut trajekty do 19 km vzdáleného Rödby.

Přírodní rezervace

Fehmarn je důležitým místem odpočinku desetitisíců stěhovavých ptáků na jejich cestě na sever a na jih. Nejméně čtyři přírodní rezervace s příznivou polohou a mimořádně bohatou potravní nabídkou nabízejí zvířatům ideální podmínky pro hnízdění a život. Grüner Brink, pás země mezi hrází a Baltským mořem na severu, dlouhý asi 2,5 km a široký až 180 m, se vyznačuje četnými malými jezírky, která poskytují domov asi 170 různým druhům ptáků. V jihozápadním cípu leží Krummsteert, zatímco přírodní rezervace „Nördliche Seeniederung“ se táhne od jezera Fastensee severně od Bojendorfu přes Markesdorfer Huk až ke Grüner Brink. Z vyhlídkové věže u Markelsdorfer Huk a z hráze je krásný výhled na krajinu a zdejší ptačí život. Přírodní rezervace Wallnau, kterou tvoří rybníky, rákosiny, louky a část Baltského moře, je mimořádně rozmanitá a její součástí je také ptačí rezervace Fehmarn NABU.

Zdroj: Fehmarn, EntdeckeDeuschland