2 000 let staré kmenné nádoby pokrývají celou pláň v Laoské vysočině. Věří se, že se v nich vařilo víno pro obry

Přidat na Seznam.cz

Historie kamenných dóz a nádob je zahalena tajemstvím. Předpokládá se, že nádoby jsou staré asi 2000 let. Přicházejí v různých velikostech až tři metry vysoké a váží až několik tun. O lidech, kteří je vytvořili, je známo jen velmi málo a ani účel nádob není s jistotou znám. Jisté je jen to, že všechny nádoby jsou nyní prázdné.

Pláň plná obrovských kamenných nádob

Megalitické kamenné nádoby opředené mýty jsou rozesety po provincii Xieng Khouang v Laosu ve skupinách od jedné do sta. Proč tam jsou, k čemu sloužili a kdo je tam dal je dodnes záhadou. Nejčastější teorie je, že obrovské válcové džbány byly používány při starověkých pohřebních obřadech, ačkoli místní legenda praví, že džbány byly používány k vaření rýžového vína pro obry. Při archeologickém výzkumu ve 30. letech 20. století byly uvnitř nalezeny skleněné korálky i spálené kosti a zuby. Kolem nádob našli archeologové hroby a kosti. Dnes už v nádobách nic není, ale nejasnosti kolem nádob zůstávají.

Nádoby byly pravděpodobně původně uzavřeny víčky. Dnes ho má pouze jedna nádoba. Mezi monumenty bylo nalezeno několik kamenných víček, jiné ale mohly být vyrobeny ze dřeva nebo jiného materiálu podléhajícího zkáze, který je dávno pryč. Kamenné stavby jsou stará asi 2 000 let a většinou jsou vyrobeny z usazené horniny a to do výšky 1 až 3 metry, každá může vážit až 14 tun. Jejich přesný původ ale stále není znám, zejména proto, že se o oblast dlouho nikdo nezajímal. Tak tomu bylo až do 30. let 20. století, kdy francouzská archeoložka Madeleine Colani začala tuto oblast zkoumat.

Dílo krále obrů

Mnozí badatelé se domnívali, že nádoby mohly kdysi sloužit jako pohřební urny nebo sklad potravin. Jak ale říká místní laoská legenda, nádoby vytvořil Khun Cheung, starověký král obrů, který žil na vysočině.

zdroj: Atlas Obscura, Renown Travel, Rough Guides