Hrad Vízmburk: Ztracený hrad z pískovce byl doslova vykopán ze země
Ztracené památky nejsou výsadou exotických destinací. S výjimečnými příběhy se totiž setkáme i na území Česka. Skvělým příkladem může být zřícenina hradu Vízmburk v Královéhradeckém kraji, kterou archeologové doslova vykopali ze země. Jedná se tedy o takové české Pompeje.
O Vízmburku se psalo již v Dalimilově kronice
Jak si jistě vzpomínáte ze svých školních let, Dalimilova kronika je jedním z nejstarších a nejdůležitějších historických pramenů. A právě v ní byl hrad Vízmburk písemně zmíněn. Jeho prvním majitelem měl být Tas z Vízmburku, který měl být dle popisu Jana Žitavského kolem roku 1304 zavražděn. Kolem roku 1545 pak měl být hrad údajně pustý a již o něm nejsou žádné známé zmínky.
Opravdu tu stál hrad?
Kolem roku 1972 již na místě Vízmburku nejspíš nebylo nic vidět. Pouze prázdný pahorek, na kterém kdysi mohlo něco stát. V srpnu toho roku byly položeny sondy, od kterých si archeolog Antonín Hejna sliboval, že mu pomohou odkrýt skromné torzo hradu. Když však došlo k nálezu pískovcové středověké konzole, bylo rozhodnuto, že se začne v lokalitě opatrně kopat. Na základě tohoto rozhodnutí se podařilo odhalit původní hradní zdivo, po kterém ještě před pár desítkami let nebyly žádné památky. Po roce 1986 se Vízmburk dostal na okraj zájmu, takže byl provizorně zastřešen a znovu postupně chátral. Především i proto, že byl vybudován z měkkého pískovce, který byl spojen jílovým tmelem. Což jsou materiály, které, ve srovnání s jinými druhy kamene a pojiva, podléhají rychlé zkáze.
Vízmburk dostává druhou šanci
V roce 2002 vzniklo Sdružení pro Vízmburk, jehož členové se zasadili o záchranu archeologických nálezů, které nebyly uloženy ve vyhovujících podmínkách. Také přispěli k postupné konzervaci hradu. Aby se jeho stav v dohledné době nezhoršoval, došlo i k jeho zastřešení a opravě. Výsledkem celého úsilí, které trvalo řadu let, je navíc to, že je hrad veřejnosti přístupný. I vy se tedy můžete na svých cestách pokochat památkou, která byla dávno považována za ztracenou.
Zdroj: redakce, Vízmburk, Hrad Vízmburk