Frauenkirche, luteránský kostel v Drážďanech. Odolal sedmileté válce, bitvě u Drážďan v roce 1813 a revolucím v roce 1848

Přidat na Seznam.cz

Frauenkirche ukázal krásu a sílu Drážďan a jejich oddanost luteránství, později připomněl hrůzy druhé světové války a nyní představuje odolnost města a usmíření mezi bývalými nepřáteli. Drážďanská městská rada nechala postavit nový kostel v roce 1722. Frauenkirche byl postaven v letech 1726 až 1743 podle návrhu George Bähra a byl mistrovským dílem barokní architektury.

Měl osmiúhelníkový obrys a čtvercový půdorys a přijal radikální vnitřní konfiguraci, která viděla oltář, kněžiště, křtitelnici a varhany umístěné do výhledu na shromáždění a kazatelnu vyčnívající do chrámové lodi, takže byla obklopena řady sedadel a galerie. Velkolepé varhany, postavené v roce 1736 Gottfriedem Silbermannem, dostaly ve stejném roce svůj první recitál Johann Sebastian Bach. Výrazná pískovcová kupole – známá jako „Kamenný zvon“, dominovala panoramatu po dvě století, kdy byly Drážďany považovány za nejkrásnější město Evropy a Frauenkirche za klenot v koruně.

Frauenkirche odolal sedmileté válce, bitvě u Drážďan v roce 1813 a revolucím v roce 1848. Nicméně 13. února 1945 podnikly anglo-americké ozbrojené síly masivní bombardování Drážďan. Centrum města bylo téměř úplně zničeno a v ohnivé bouři zahynulo až 35 000 lidí. Další obětí byl samotný kostel. Kopule byla opakovaně zasažena vysoce výbušnými bombami a nakonec se 15. února zhroutila do sebe a celá budova kostela byla spálena a v troskách.

Za poválečné komunistické vlády východního Německa byl Frauenkirche ponechán 45 let jako hromada sutin, ostrá připomínka hrůzy moderního válčení. V roce 1966 drážďanská městská rada formálně prohlásila ruiny za památník. Během 80. let se zčernalé kameny staly symbolem mírového hnutí, které se v dalších velkých městech východního Německa spojilo v protest za občanská práva, který vedl ke kolapsu vlády a ke znovusjednocení Německa. Ihned po znovusjednocení bylo rozhodnuto o přestavbě Frauenkirche.

zdroj: Britannica, Frauenkirche, Travel Book