Zdravá výživa: Lžička oleje z lněného semínka pokryje potřebnou denní dávku esenciálních nenasycených mastných kyselin

Přidat na Seznam.cz

Podzimní plískanice se hlásí ke slovu a řada z nás proto míří do lékárny pro doplňky stravy na podporu imunity. Dobrou službu nám zrovna tak může udělat „obyčejný“ lněný olej, získávaný ze lnu setého olejného.

Seženeme jej jak v obchodech zaměřených na zdravou výživu, tak i v běžných supermarketech. Pouhá jedna lžička tohoto oleje pokryje potřebnou denní dávku esenciálních nenasycených mastných kyselin. Dejte si ale pozor na jeho správné skladování!

Drobné lněné semínko v sobě ukrývá léčivou sílu a představuje nejcennější část celé rostliny. Lněný olej, který se ze semen získává lisováním, má totiž řadu benefitů pro náš organismus. Díky vysokému obsahu cenných látek se řadí k nejzdravějším druhům ze všech používaných olejů. Mezi nejvíce prospěšné látky obsažené ve lněném oleji patří omega – 3 nenasycené mastné kyseliny, především kyselina linolenová. Tyto nenasycené mastné kyseliny naše tělo nedokáže samo vyrábět a proto je třeba přijímat je ve stravě. Mírný nedostatek nenasycených mastných kyselin se projevuje například suchou pokožkou, křehkými a lámavými nehty a při dlouhodobém nedostatku může dojít také ke vzniku osteoporózy (řídnutí kostí).

V případě vyššího příjmu zmíněných nenasycených mastných kyselin dochází k příznivému efektu na kardiovaskulární a nervovou soustavu, optimalizaci hladin krevního tlaku a tuků v krvi, tlumení zánětlivých procesů v těle, zdravého vývoje plodu během těhotenství a také zmírnění projevů chronických onemocnění, jako je například ateroskleróza, cukrovka, dyslipidémie či obezita.

Lněný olej vyžaduje chlad a tmu

Pokud se vydáte na nákup lněného oleje, všimněte si, že kvalitní lněný olej se prodává ve tmavých skleněných lahvích. Toto balení je nejvhodnější z hlediska ochrany před oxidací tuků, protože nenasycené mastné kyseliny jsou citlivé na světlo a teplotu a snadněji podléhají oxidaci. Aby si lněný olej zachoval cenné látky a nezkazil se, je třeba vědět, jak jej doma správně uchovávat. Doporučuje se skladování v ledničce a po otevření jej během několika týdnů spotřebovat (ideálně do jednoho měsíce). Pokud bychom nechali olej zežluknout a přesto ho konzumovali, měl by na naše zdraví přesně opačný vliv. Při oxidaci tuků se totiž uvolňují volné radikály, které škodí lidskému organismu. Kvalitní čerstvý olej poznáme podle jeho senzorických vlastností, jako je například chuť, vůně nebo barva. Čerstvě lisovaný lněný olej má sytě žlutou barvu a výraznou, lehce oříškovou chuť. Žluklý olej většinou snadno odhalíme podle hořké chuti. V případě lněného oleje bývá někdy jeho přirozená chuť mírně nahořklá a to může spotřebitele zmást.

Aby se zachovaly příznivé účinky oleje, je třeba jej během procesu vaření vhodně používat. Tento typ oleje rozhodně není určený pro tepelnou úpravu, nehodí se na vaření, smažení ani pečení. Používá  se výhradně na studenou kuchyni a konzumuje se v co nejpřirozenějším stavu. Za nejkvalitnější lněný olej se považuje olej za studena lisovaný.

Zdroj: redakce