Někde mezi Severní Amerikou a Euroasií: V trhlině Silfra se můžete potápět mezi dvěma kontinenty najednou

Přidat na Seznam.cz

Chcete cestovat, ale nevíte, jestli se vám líbí více západ nebo východ? Pak se vydejte na Island, kde se můžete potápět mezi dvěma kontinenty najednou. Trhlina Silfra se nachází mezi Severoamerickou a Eurasijskou deskou, což z ní dělá jeden z nejunikátnějších jevů na Zemi.

Jeden z nejunikátnějších jevů na Zemi

Trhlina Silfra odděluje dva kontinenty a dvě tektonické desky, a to Severoamerickou a Eurasijskou desku. Zabírá plochu přibližně 600 krát 200 metrů. Šnorchlování v Silfra je proto jedním z nejúžasnějších islandských zážitků, uvádí web Travel Triangle. Silfra je puklina naplněná čistou pramenitou vodou a ráj potápěčů. Je známá tím, že je jediným místem na světě, kde se můžete šnorchlovat nebo se potápět mezi dvěma tektonickými deskami.

Silfra se nachází na Středoatlantickém hřebeni, masivním podvodním pohoří, které označuje hranici mezi Eurasijskou a Severoamerickou tektonickou deskou. Puklina Silfra se otevřela v roce 1789 v důsledku pohybu tektonických desek, které rámují národní park Thingvellir. Vzhledem k tomu, že voda putuje pod zemí, udržuje si stálou teplotu 2°C až 3°C a nezamrzá u pramene. Šnorchlovací a potápěčské zájezdy jsou tak otevřené po celý rok, uvádí web Guide to Iceland.

Národní park toho nabízí víc

Národní park Thingvellir obklopuje část největšího islandského jezera Thingvallavatn. Od roku 930 našeho letopočtu až do roku 1798 byl Thingvellir místem shromáždění národního parlamentu Islandu Althing, od kterého Thingvellir odvozuje svůj název, uvádí web Dive. Ani šnorchlování ale není nudné. Jak se potápěči vydávají hlouběji do trhliny, dostanou se do Silfra Hall, širší části se skalními útvary. Hala nabízí ohromující ukázku přírodních krás se slunečním světlem filtrujícím vodu a osvětlujícím podmořský svět. Tato část je často označována jako katedrála.

zdroj: Dive, Guide to Iceland, Travel Triangle