Zaniklá osada Pfaffenschlag: Ztracená vesnice ze středověku je považována za českou Tróju

Přidat na Seznam.cz

Už jste někdy slyšeli pozoruhodný příběh zaniklé středověké vesnice Pfaffenschlag, která se nachází v lesním porostu mezi Slavonicemi a Starým Městem pod Landštejnem? Pokud ne, vězte, že v něm nechybí zajímavé zvraty, díky kterým se o tomto reliktu středověku často referuje jako o české Tróje.

Celé to odstartovala poznámka o zaniklé vesnici

Na samém počátku celého příběhu stál archeolog a specialista na středověké vesnice Vladimír Nekuda. Ten jednoho dne listoval v Moravské vlastivědě (1926) a v ní narazil na zmínku o dávno zaniklé vesnici, která by se měla nacházet na území České Kanady. A protože chtěl zjistit něco víc, rozhodl se s partou několika nadšenců vydat na místo jejího předpokládaného výskytu. Jaké bylo překvapení, když se pozůstatky vesnice z 13. století opravdu podařilo najít!

Kromě základů 16 stavení se podařilo odhalit i mnoho dobových předmětů. Byly zde objeveny například srpy, lopatka, kovová radlice, kosy a mnoho dalších. V současné době se jedná o volně přístupnou památku v otevřené přírodě.

Historie středověké obce Pfaffenschlag

Vesnice Pfaffenschlag byla s největší pravděpodobností založena ve 13. století na místě, které bylo obýváno už o dvě staletí dříve. I když tuto oblast obývali především německy hovořící osadníci, kteří měli zalidnit i hůře přístupné oblasti, má se za to, že Pfaffenschlag měl obyvatelstvo čistě slovanského původu. Podle archeologů pak vesnice zanikla během tažení husitů, kteří to tu jednoduše vypálili a srovnali se zemí. Jedna z pověstí praví, že vesnice byla zničena až Švédy během třicetileté války, to se však nepodařilo potvrdit.

Zdroj: redakce, Česká Kanada