Barnenez je největším megalitickým mauzoleem v Evropě a jedním z nejstarších na světě

Přidat na Seznam.cz

Velká mohyla Barnenez ve Francii je výjimečný megalitický monument postavený před téměř 6000 lety v období neolitu, období nedávné prehistorie odpovídající příchodu zemědělství, domestikaci zvířat a prvních domů. Právě v této době se člověk začal prosazovat do krajiny, přičemž některé pozoruhodné rysy byly předmětem okázalých pohřebních staveb postavených tak, aby vydržely.

Barnenezova mohyla byla zachráněna před zničením

Před více než 50 lety těžba odhalila zadní část čtyř pohřebních komor na západ od památníku. Po zastavení prací bylo archeologickými vykopávkami odkryto celkem 11 pohřebních komor s chodbami zapuštěnými do masy suchého kamene, který tvoří velkou mohylu dlouhou 70 metrů a vysokou téměř 8 metrů.

Archeologové nyní odhalují složitější historii, kterou lze shrnout do tří hlavních fází: První byla nekropole tvořená malými nezávislými kulatými mohylami s jednou nebo dvěma chodbovými komorami. Ve druhé fázi byly tyto drobné památky seskupeny do dvou dlouhých pohřebních mohyl, přičemž stávající chodby byly zpočátku prodlouženy a přidány nové komory. V konečné fázi byla celá stavba spojena dohromady a vytvořila velkou mohylu v dnešní podobě, s prodlouženými chodbami a upravenou fasádou.

Evoluce megalitických pohřebních památek, jichž je Barnenez vynikajícím příkladem, trvá několik set let a je výsledkem symbolických změn v zacházení s mrtvými, aby tvořili součást těchto trvalých struktur.

zdroj: Interesting Engineering, Barnenez, Britanny Tourism